Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Politici v kontexte krízy podporia riešenia na stabilizáciu agrosektora

Politici v kontexte krízy podporia riešenia na stabilizáciu agrosektora
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Situácia v poľnohospodárstve bude mať za následok aj spomalenie obnovy techniky

Bratislava 12. februára (TASR) – Záujem podporiť také riešenia, ktoré prispejú k stabilizácii agrosektora, tiež postihnutého hospodárskou krízou, deklarovali predstavitelia politických strán na stretnutí s vedením Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) v stredu 11. februára v Bratislave.

Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky za legitímne označil iniciatívy, smerujúce k čo najrýchlejšiemu vyrovnaniu priamych platieb a ostatných nástrojov a opatrení Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ medzi jej starými a novými členmi. Podporu rozširovania obnoviteľných zdrojov energií poslanec Národnej rady (NR) SR László Miklós (SMK) síce víta, upozornil však, že ich výroba by nemala ohroziť plynulé zásobovanie trhu s potravinami.

“Naďalej sa chceme správať zodpovedne vo všetkých sférach hospodárskej a sociálnej politiky,” konštatoval predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavol Hrušovský.

Podľa neho treba dôkladne analyzovať reálne možnosti ekonomiky SR vrátane agropotravinárskeho komplexu s cieľom podporiť perspektívne odvetvia. Július Brocka (KDH) požadoval, aby národný doplatok priamych platieb zo štátneho rozpočtu každoročne dosiahol – až do ich vyrovnania so starými členmi EÚ – maximálnu možnú úroveň.

Podľa Mariána Radošovského (KDH) by sa Slovensko už teraz malo pripraviť na ďalšie kolo diskusií o budúcnosti SPP. Presadzovanie národných záujmov bude o to úspešnejšie, o čo kvalitnejšia bude argumentačná a informačná základňa každého člena EÚ.

“Bez kvalitného vedeckého zázemia sa agrosektor nemôže dlhodobo úspešne rozvíjať,” upozornil Timotej Miština (KDH).

Dôsledky krízy sa v agrorezorte podľa poslanca Mariana Záhumenského (Smer-SD) intenzívnejšie prejavia zrejme až o niekoľko mesiacov a preto je nevyhnutné presadzovať odstránenie súčasnej viackoľajnosti SPP. Tibor Lebocký (Smer-SD) pripomenul, že o zmazaní historického princípu v podpornej politike EÚ sa bude hovoriť na stretnutí zástupcov poľnohospodárskych parlamentných výborov V4 a ďalších krajín v máji v Častej-Papierničke.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Situácia v poľnohospodárstve bude mať za následok aj spomalenie obnovy techniky

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments