Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti

Pokiaľ ministerstvo a Rajo analyzujú, školáci sú bez mlieka

Pokiaľ ministerstvo a Rajo analyzujú, školáci sú bez mlieka
insert_photoTASR/Rudolf Bihary - Počas osláv Svetového dňa mlieka ponúkala spoločnosť Rajo, a.s., výrobky svojim návštevníkom 18.mája 1999 v Bratislave. Propagovala nielen svoju značku, ale hlavne produkt, kvôli ktorému sa celá udalosť konala - mlieko v rôznych podobách.

Projekt školského mlieka, ako aj ovocia a zeleniny, beží na slovenských školách už niekoľko rokov a teší sa pomerne veľkej obľube. Cieľom je dostať zdravé slovenské produkty do jedálničkov najmenších, a tým z nich vychovať dlhodobých, celoživotných konzumentov. Záujem prejavujú rodičia, školy a do projektu sa do značnej miery zapájajú aj samotní slovenskí mliekari, ovocinári či zeleninári. V najbližšom období sa však k školskému mlieku nedostane dvestotisíc detí. Pozastavenie programu oznámila bratislavská mliekareň Rajo.

„Je nám ľúto, že vám musíme oznámiť, že pre neočakávane vysoký záujem škôl a žiakov zapojených do Školského programu o dotované Rajo mliečne produkty došlo momentálne k vyčerpaniu štátnych a európskych prostriedkov pomoci na zabezpečenie bezplatnej dodávky do školských zariadení pridelených našej spoločnosti,“ píše sa v ozname ktoré na podnet samotnej mliekarne zverejnili mnohé školy.

Spoločnosť Rajo zabezpečovala dodávky mliečnych výrobkov až pre 44 percent detí zapojených do programu. Celkovo sa tak obmedzenie dotkne asi 218 tisíc detí.

Na mlieko 8,5 milióna eur

V aktuálnom školskom roku ministerstvo pôdohospodárstva vyčlenilo na Školský program vyše 20 miliónov eur. Ide o celkovú sumu na mlieko, ovocie aj zeleninu. Európska únia prispieva viac ako 2,8 miliónmi eur, zvyšných 17 miliónov eur pochádza zo zdrojov štátneho rozpočtu. Do programu je zapojených celkovo 3 578 základných škôl.

„V tomto školskom roku bolo na časť mlieko alokovaných 8 460 398 eur. Dodávateľ, ktorý avizuje problém, vyčerpal zdroje v podstatnej miere ku koncu januára, čo je školský polrok. Ostatní dodávatelia z tohto programu podobné problémy zatiaľ nehlásia,“ reagoval agrorezort.

O peniaze sa dodávatelia každoročne uchádzajú cez výzvu Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Vyhlásená býva v letných mesiacoch.

„To, ako dodávatelia rozvrhnú dodávky ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov, je v ich kompetencii. Ministerstvo do tohto procesu nezasahuje,“ dodal rezort.

Spoločnosť Rajo deklaruje, že vzniknutú situáciu rieši.

„Napriek tomu, že vzniknutú situáciu intenzívne riešime s kompetentnými organizáciami, musíme momentálne pozastaviť predaj našich mliečnych výrobkov do školských zariadení za dotované ceny,“ dozvedeli sa v uplynulých dňoch rodičia školákov.

Agrorezort uvádza, že situáciu analyzuje a zisťuje, či ide o manažérske zlyhanie jedného z dodávateľov, alebo o systémový problém. Či a kedy sa v tomto školskom roku deti k dotovanému mlieku dostanú, je zatiaľ otázne.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/Rudolf Bihary - Počas osláv Svetového dňa mlieka ponúkala spoločnosť Rajo, a.s., výrobky svojim návštevníkom 18.mája 1999 v Bratislave. Propagovala nielen svoju značku, ale hlavne produkt, kvôli ktorému sa celá udalosť konala - mlieko v rôznych podobách.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments