Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Poistenie ako záchranná sieť v rastlinnej výrobe

Poistenie ako záchranná sieť v rastlinnej výrobe
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra vyzvala oprávnených žiadateľov, aby v termíne od 15. apríla do 31. mája 2010 predložili žiadosti o poskytnutie štátnej pomoci na získanie dotácie na platby poistného v poľnohospodárskej rastlinnej výrobe.

“Ministerstvo pôdohospodárstva vyčlenilo v roku 2010 na realizáciu schémy Poistenie plodín limit finančných prostriedkov v hodnote 2,46 milióna eur,” informuje PPA.

Je to viac ako štvornásobok peňazí, ktoré boli pre túto oblasť vyčlenené v roku 2008. Situácia sa prvýkrát zmenila minulý rok, keď predstavitelia rezortu avizovali, že dotácia na poistenie bude v maximálnej možnej výške 50 percent, ale poľnohospodári v prípade prírodných anomálii, nemôžu počítať s odškodnením zo strany štátu.

„Pravdepodobne pokles záujmu o poľnohospodárske poistenie by bol oveľa väčší, keby dotačná politika rezortu bola v minulom roku iná. Teší náš, že ministerstvo i tento rok ide do maximálnej možnej podpory poistného,“ hovorí pre poľnoinfo.sk Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne.

Trhové ceny rastlinných komodít, v minulom roku, neboli schopné vytvoriť finančnú rezervu využiteľnú napríklad na prípadné vykrytie škôd z vlastnej „réžie“ podniku. Na druhej strane si ale Dalibor Bán myslí, že i s pomocou podpory zo strany štátu, by si poľnohospodári mali poistiť aspoň vstupné náklady.

„Ak by v tejto situácii poľnohospodára niečo postihlo, môže to byť až likvidačné,“ upozorňuje Dalibor Bán.

Podľa údajov Agra poisťovne, roľníci najmä po roku 2008, keď bol vývoj cien rastlinných komodít priaznivejší, preukazovali vyšší záujem o poľnohospodárske poistenie. Uvedomovali si straty, ktoré im môžu v prípade ľadovca vzniknúť.

„Poisťujeme celú rastlinnú výrobu. Od zasiatia až po zber a naprieč všetkými plodinami. Od poľných plodín, cez špeciálnu rastlinnú výrobu, až k pestovaniu okrasných drevín,“ uviedol D. Bán.

Výhodou poistenia poľnohospodárskych plodín v Agra poisťovni je, že pokiaľ si napríklad repku poistíte pred sejbou a neskôr zistíte, že počet jedincov je malý (v dôsledku sucha alebo mrazu), zasejete inú plodinu. Poisťovňa vám uhradí náklady na nový osev do dvoch týždňov. Prostriedky za poistenie ale platíte až v júni budúceho roka.

V súčasnosti je ešte stále možné podávať si žiadosti o poistenie a to na príslušnom Regionálnom pracovisku Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments