Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Pohľad na obchod s olivovým olejom

Pohľad na obchod s olivovým olejom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Britskí importéri olivového oleja predpovedajú, že v blízkej budúcnosti vzrastú ceny tejto komodity. „Miestni grécki poľnohospodári, ktorí sa chcú chrániť pred infláciou, začínajú vytvárať zásoby oleja, miesto toho, aby ho predali. Očakáva sa, že ich budú nasledovať aj ich španielski kolegovia,“ uvádza sa v správe RBC Daily.

Podľa britských novín Independent sa počas minulého roka zvýšila maloobchodná cena tohto výrobku o 20 percent. Ako očakáva Walter Zanre, šéf najväčšieho britského dovozcu oleja – firmy Filippo Berio, v aktuálnom obchodnom roku v dôsledku deficitu oleja vzrastie jeho cena ešte viac. Cena za liter olivového oleja je 9,7 dolárov, zatiaľ čo slnečnicového oleja 4,8 dolárov a repkového – 1,8 dolárov.

Najväčším výrobcom olivového oleja je Španielsko, ktoré produkuje 40-45 percent celkovej svetovej produkcie. Grécko je na 3. mieste, ale pritom exportuje polovicu výroby olivového oleja, hlavne do krajín EÚ. Gréci vyrábajú i drahý olivový olej Extra Virgin (Extra panenský olivový olej) a Virgin (Panenský).

„Grécko je dodávateľom vysoko-kvalitného olivového oleja, a to vyvíja ďalší tlak na ceny. V určitom momente olej postupuje na trh, ale v krátkodobom horizonte, to môže spôsobovať zvýšenie cien,” cituje slová Filippa Beria ruský portál Agroobzor.

Svetová hospodárska kríza nemala takmer žiadny vplyv na trh s olivovým olejom. Nebol zaznamenaný žiaden významný pokles objemu výroby a spotreby olivového oleja, a účinok krízy sa odrazil najmä v miernom poklese cien. Pred krízou sa tona extra panenského a panenského olivového oleja predávala do 4 100 – 4 200 dolárov. V roku 2009 ceny klesli na 2500 dolárov za tonu, ale na jeseň sa trh s olivovým olejom začal zotavovať a dosiahol úroveň od 3 400 do 3 800 dolárov za tonu. V roku 2010 experti očakávajú návrat k vyšším cenám na trhu, čo sa aj rozhodli využiť Gréci, aby sa ochránili pred stratami v dôsledku rastu inflácie.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments