Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Podrobnosti o intervenčnom nákupe obilnín

Podrobnosti o intervenčnom nákupe obilnín
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Aj napriek určitému nárastu cien na svetových trhoch so pšenicou, slovenskí pestovatelia pravdepodobne vo veľkej miere využijú možnosť intervenčného nákupu, ktorý sa im v týchto dňoch otvára. Od svetových cien totiž väčšinou slovenskí roľník musí odpočítať prepravné náklady, ktoré sa pohybujú približne na úrovni 35 eur za tonu. Cena, ktorú potom za produkciu zinkasuje, je nižšia, ako intervenčná.

Podľa platného znenia nariadenia Rady (ES) č. 1234/2007 sa od 1. novembra do 31. mája 2010 nakupuje do verejnej intervencie potravinárska pšenica a jačmeň. Kukurica sa nakupovať nebude. K výkupu dochádza bez množstevného limitu a bez povinnosti zložiť zábezpeku pred podaním ponuky. Obilniny (pšenica obyčajná, jačmeň) v určenej kvalite môže na intervenčný nákup ponúknuť majiteľ tovaru – držiteľ, výrobca, obchodník a musia byť fyzicky naskladnené najneskôr do 30. júla 2010.

Poľnohospodár môže využiť intervenčný nákup, pri ktorom za pšenicu, ale i jačmeň získa 101,31 eur za ton. Tu treba ale odrátať poplatky, ktoré súvisia s nákupom, skladovaním, ale i samotným predajom obilia v roku 2010.

Paušálne náklady na skladovanie sú mesačne 1,04 eur za ton. Jednorazové náklady, ako naskladnenie s pohybom tovaru 2,11 eur za tonu, bez pohybu tovaru 1,64 eur za tonu, v prípade vyskladnenia tovaru sú náklady o niečo nižšie /s pohybom tovaru 1,75 eur za tonu a bez pohybu tovaru 1,28 eura za tonu/.

Dopravné náklady hradené dodávateľovi za dopravu do určeného intervenčného skladu, v ktorom Pôdohospodárska platobná agentúra obilniny preberá, sa odporúča ponechať na úrovni hospodárskeho roku 2008/2009, vo výške 0,083 EUR/t/km (to znamená 8,3 eura za tonu a 100 km) pre všetky druhy dopravy. Tu treba uviesť, že dopravné náklady z ponukového skladu do intervenčného centra hradí ponúkajúci/dodávateľ a z intervenčného centra do intervenčného skladu PPA.

Pripomíname, že minimálne množstvo určené na intervenciu je 80 ton. Maximálne množstvo nie je obmedzené.
Keď platobná agentúra akceptačným listom dodávateľovi potvrdí jeho ponuku, dodávateľ sa spojí so zástupcom určeného intervenčného skladu a dohodne s ním presný záväzný plán dodávok obilnín.

Ako sa vyjadrila Andrea Hrdá z Odboru rastlinných komodít PPA pre Roľnícke noviny, priemerná doba od podania ponuky do vyplatenia finančných prostriedkov za dodané obilie sa pohybuje o 3 do 7 mesiacov, pričom finančné prostriedky za obilniny dodané do intervenčného skladu sa uhrádzajú jednou platbou za celé dodané množstvo.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments