Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

PKS: Sezónne zamestnávanie by sa malo vzťahovať aj na potravinárov

PKS: Sezónne zamestnávanie by sa malo vzťahovať aj na potravinárov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Inštitút sezónneho zamestnávania, ktorého návrh je predložený na rokovanie Národnej rady SR, by sa mal vzťahovať aj na potravinárske podniky. Uviedla to Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska.

V potravinárstve ako v nadväzujúcom odvetví na poľnohospodársku prvovýrobu je podľa nej rovnako dopyt po zamestnancoch počas období so zvýšenou výrobou, najmä pred sviatkami alebo v prípade nárazových objednávok obchodných reťazcov pri špeciálnych akciách.

Pripomenula, že na najbližšie zasadnutie NR SR bol predložený návrh poslancov Sme rodina, ktorého cieľom je zjednodušenie zamestnávania a zníženie mzdových nákladov zamestnávateľa v súvislosti so zamestnávaním pracovníkov vykonávajúcich vymedzené sezónne práce v sektore poľnohospodárstva a v sektore cestovného ruchu.

Poturnay: Rozšíriť okruh odvetví

“Momentálne prebieha široká diskusia k problematike podpory výroby potravín na Slovensku. Na to, aby potravinári udržali svoju výrobu, je nevyhnutný aj dostatočný počet zamestnancov, čo je už dlhodobejšie problémom. Aby pracovná sila neodchádzala za lepšie platenými brigádami do zahraničia, je potrebné rozšíriť okruh odvetví, v ktorých sa vyskytuje dopyt po dočasnom zvýšení pracovnej sily a v neposlednom rade z pohľadu zamestnávateľov zjednodušiť administratívu. Z tohto dôvodu sa nám javí ako vhodnejší maďarský model,” povedal Daniel Poturnay, prezident PKS.

V Maďarsku podľa neho funguje takzvané príležitostné zamestnávanie, ktoré sa nevzťahuje len na sezónne práce. Miestne úrady práce alebo notárske úrady vystavia občanovi alebo nezamestnanému takzvanú kartu príležitostného zamestnávania, do ktorej sú zamestnancovi nalepované nálepky. Zákon zároveň obmedzuje, koľko osobodní môže jeden zamestnávateľ takto využiť vzhľadom na to, koľko zamestnáva zamestnancov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments