Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Pivovar v Topoľčanoch od februára končí

Pivovar v Topoľčanoch od februára končí
insert_photoPivovary TOPVAR

Spoločnosť Pivovary Topvar v piatok informovala o zámere ukončiť koncom februára budúceho roka prevádzku vo svojom výrobnom závode v Topoľčanoch. Potvrdila tak už dlhšie sa objavujúce špekulácie. Hlavným dôvodom tohto kroku je podľa firmy dlhodobý pokles slovenského pivného trhu, ktorý za posledných päť rokov predstavoval takmer 16 %.

Topvar bude aj naďalej pokračovať vo výrobe piva vo svojom zostávajúcom závode vo Veľkom Šariši, ktorý má podľa spoločnosti dostatočnú kapacitu na pokrytie požiadaviek trhu. Areál topoľčianskeho závodu bude firma ďalej využívať ako distribučné a administratívne centrum.

“Spoločnosť sa postará o zamestnancov, ktorých sa zmena dotkne, korektným a spravodlivým spôsobom tak, ako sa stará o všetkých svojich zamestnancov. Spoločnosť Pivovary Topvar by chcela zdôrazniť, že zostáva aktívne pôsobiť na slovenskom pivnom trhu a bude aj naďalej vyrábať a ponúkať svojim zákazníkom a spotrebiteľom pivá vysokej kvality, vrátane značky Topvar,” informovala vo vyhlásení na internetovej stránke spoločnosti jej hovorkyňa Drahomíra Mandíková.

Približne 19 % z 900 zamestnancov spoločnosti, ktorých sa dotkne ukončenie prevádzky výrobného závodu v Topoľčanoch, dostane podľa nej odstupné nad rámec Zákonníka práce. Navyše pre nich spoločnosť pripravuje program, ktorý im pomôže uplatniť sa na trhu práce.

“Ako súčasť tohto programu sme najali personálnu agentúru, ktorá bude zamestnancom pomáhať vyhľadávať možnosti, ako sa uplatniť v regióne v závislosti od ich špecializácie, alebo im poradí ako začať svoje vlastné podnikanie,” priblížila Mandíková.

Pivovar Topvar bol založený v roku 1957, sladovňu sprevádzkovali v roku 1960. Prvú várku piva uvaril pivovar v roku 1964. V januári 2007 sa spoločnosť Topvar, a. s., zlúčila s Pivovarom Šariš, a. s., a vznikla firma Pivovary Topvar, a. s., ktorá je členom jednej z najväčších svetových pivovarníckych spoločností SABMiller. Do portfólia spoločnosti patria slovenské značky Šariš, Topvar, Smädný mních a české značky Velkopopovický Kozel, Pilsner Urquell, Gambrinus a Radegast Birell. Pivovary Topvar, a. s., zamestnávajú na Slovensku vyše 900 pracovníkov.

V marci tohto roka vedenie spoločnosti informovalo, že hospodárske výsledky Pivovarov Topvar kopírujú výsledky celého odvetvia. V minulom roku predali slovenské pivovary 3,56 milióna hektolitrov piva, čo je najmenej od roku 2002. Medziročný pokles predstavoval 3,4 %. Podiel Topvaru na trhu predstavuje približne jednu tretinu.

“Vlani sme zaznamenali zhruba 5 až 6-% pokles predaja. Spotreba naďalej klesá. Kríza vplýva na ľudí aj z psychologického hľadiska, obmedzujú výdavky,” uviedla pred časom Mandíková.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Pivovary TOPVAR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments