Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Pestovatelia špeciálnych plodín a chovatelia rýb môžu žiadať o peniaze v energetickej kríze

Pestovatelia špeciálnych plodín a chovatelia rýb môžu žiadať o peniaze v energetickej kríze
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Štátnu pomoc pre vybraných pestovateľov a chovateľov rýb v spojitosti so situáciou, ktorú priniesla vojna na Ukrajine, avizovalo ministerstvo pôdohospodárstva ešte v októbri. O peniaze možno požiadať práve v týchto dňoch. Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum zverejnilo výzvu, na základe ktorej môžu žiadatelia predkladať svoje žiadosti.

„Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum vyzýva oprávnených žiadateľov na predkladanie žiadostí o poskytnutie štátnej pomoci v termíne od 15. decembra 2022 0:00 hod. do 30. decembra 2022 do 12:00 hodiny,“ uvádza sa v zverejnenom materiáli.

Na pomoc v energetickej kríze, ktorá je vyvolaná agresiou Ruska na Ukrajine, vyčlenil štát celkovo 16 miliónov eur. Žiadosti s potrebnými prílohami možno predložiť elektronicky na stránke https://aqua-srv.agroinstitut.sk/. Rovnako je možné ich podať osobne na podateľni NPPC v Lužiankach pri Nitre, alebo zaslať poštou doporučene a prvou triedou.

„Akceptované budú všetky žiadosti s pečiatkou podacej pošty najneskôr zo dňa 30.12.2022,“ uvádza sa vo výzve.

Kto môže požiadať?

Oprávnenými žiadateľmi v rámci výzvy sú popri chovateľoch rýb pestovatelia špeciálnych plodín a viniča. Konkrétne o peniaze môžu požiadať tí, ktorí sa venujú pestovaniu ovocia, zeleniny, zemiakov, strukovín, chmeľu, viniča, cukrovej repy a ostatných plodín, medzi ktoré rezort zaradil byliny a koreninové rastliny, liečivé rastliny, olejniny a priadne rastliny, množiteľský materiál a kvety a okrasné rastliny.

„Výška požiadavky na poskytnutie pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe na podporu špeciálnej rastlinnej výroby sa stanoví ako súčin plochy podporenej plodiny v hektároch a paušálnej sadzby v eurách na jeden hektár pôdy,“ informuje NPPC.

Najvyššiu maximálnu podporu na hektár v sume 656,84 eur získajú pestovatelia ovocia pri intenzívnom pestovaní. Na vinohrady v integrovanej a ekologickej produkcii vyplatí štát najviac 581,11 eur na hektár. Zelenina získa 361,07 eur na hektár a zemiaky v integrovanej aj ekologickej produkcii 330,40 eur na hektár. Sadzba vyše 230 eur na hektár je stanovená pre chmeľ a vinohrady v konvenčnej produkcii. Pre cukrovú repu dosahuje sadzba niečo cez 170, pre zemiaky v konvenčnej produkcii 140 a ovocie v extenzívnom pestovaní 120 eur na hektár. Ostatné plodiny získali necelých 90 eur na hektár a najnižšiu sadzbu – len niečo vyše 80 eur, majú strukoviny.

V rámci vyhlásenej výzvy podporu získajú aj pestovatelia na zakrytých plochách, ktorí dlhodobo poukazujú na to, že sa na nich zabúda. Na hektár energeticky intenzívnych plodín môžu získať maximálne 15 tisíc eur, pri energeticky menej intenzívnych plodinách to bude 7 a pol tisíc eur.

„Celková výška pomoci v ktoromkoľvek momente nepresiahne 250 000 eur na podnik pôsobiaci v poľnohospodárskej prvovýrobe a 300 000 eur na podnik pôsobiaci v sektore rybolovu a akvakultúry,“ pripomína NPPC.

Telefonické konzultácie k žiadostiam NPPC poskytovať nebude. Žiadatelia ho v prípade potreby môžu kontaktovať len mailom na adrese pomoc2022@nppc.sk  s tým, že centrum pomoci bude mať počas vianočných sviatkov 23.12. – 26.12. obmedzenú prevádzku.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments