Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Patasiová: Roľníci by nemali predávať repku pod 500 eur

Patasiová: Roľníci by nemali predávať repku pod 500 eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa tohtoročná žatva na Žitnom ostrove začala o dva týždne skôr. Kritické suché obdobie a veľké horúčavy zapríčinili, že obilniny dozreli rýchlejšie. Prvé výsledky však hovoria o veľmi nízkych hektárových výnosoch, informovala predsedníčka Agrárnej komory Slovenska so sídlom v Dunajskej Strede – Helena Patasiová.

“Žatva sa začína na Hornom Žitnom ostrove vždy skôr ako v ostatných častiach Dunajskostredského okresu, ale tentoraz došlo k zberu príliš skoro. Priemerné výnosy ozimnej pšenice vykazujú v tomto regióne na piesočnatej a štrkovitej pôde, ktorá vyžaduje podstatne viac vlahy, 1,4 tony/ha,” konštatovala Patasiová s tým, že v prechádzajúcich rokoch zaznamenali v tomto regióne úrodu okolo troch ton.

Dodala, že v dôsledku nepriaznivého počasia budú na celom území Žitného ostrova nižšie úrody.

Predsedníčka upozornila poľnohospodárov, aby nepredávali obilie za podpriemernú cenu, čo znamená, že v cenách by sa mal odzrkadliť nedostatok obilia. Farmári by podľa nej nemali repku predávať pod 500 eur za ton. V prípade potravinárskej pšenice by cena nemala klesnúť pod 200 eur/t, pretože je nedostatok obilnín, nielen na Slovensku, ale v celej Európe.

Kritické sucho zapríčinilo aj to, že listy kukurice sa začali skrúcať a vo viacerých oblastiach bol už aj ľadovec. Dažde posledných dní možno pomôžu, ale výrazne nezmenia nepriaznivú situáciu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments