Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Palmový olej, náhrada za repku?

Palmový olej, náhrada za repku?
insert_photopolnoinfo.sk

Kolísanie dopytu a vysoké tempo výroby palmového oleja sa stali príčinou jeho rekordných zásob v Indonézii.

Ako uviedol analytik spoločnosti Platinum Energy , M. R. Chandran, do konca mesiaca dosiahnu zásoby palmového oleja v Indonézii rekordných 2,4 milióna ton. Do konca roka 2008 sa môžu zvýšiť až na 3 miliónov ton.

Za posledné dva mesiace sa ceny palmového oleja znížili približne o 40 percent. V marci, dosiahla cena palmového oleja 4486 indonézskych rupii za tonu /10 340 Sk za tonu/. V súčasnosti jeho cena nedosahuje ani polovicu.

Výkonný riaditeľ analytickej spoločnosti Oil World Thomas Milke predpokladá, že do konca tohto roka by sa cena surového palmového oleja v Malajzii mohla zvýšiť a to približne na 2900 indonézskych rupii za tonu.

Tu treba upozorniť, že ceny palmového oleja určujú aj nákupnú cenu repky. Čím sú ceny palmového, alebo sójového oleja nižšie, tým je väčší predpoklad, že aj nákupná cena repky bude klesať.

Ako upozorňuje aj profesor Jan Vašák z Českej zemědelskej univerzity, produkcia repky olejnej sa bude v Európskej únií postupne znižovať. Je to z dôvodu, že palma olejná nám z jedného hektára poskytne približne trojnásobné množstvo tukov. Repka olejná má, podľa tohto významného svetového odborníka, perspektívu len vtedy ak sa nám podarí zvýšiť hektárové výnosy na štyri až päť ton, bez zvýšenia nákladov.

Autor článku: Martin German, Juraj Huba
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments