Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Pálenice sa obávajú prežitia, dôvodom je zdražovanie

Pálenice sa obávajú prežitia, dôvodom je zdražovanie
insert_photopixabay.com

Od apríla rastie spotrebná daň z liehu – zvyšuje sa o 30 percent. Spotrebitelia si tak za alkohol, s výnimkou piva a vína, priplatia. Obavy majú najmä pestovateľské pálenice, ktoré ceny pre drahšie energie a iné náklady dvíhali aj na začiatku vlaňajšej sezóny. V tej nadchádzajúcej predpokladajú ďalšie zdražovanie.

„Od 1. apríla vstupuje do platnosti zvýšenie spotrebnej dane. Na jednom litri 50-percentného alkoholu to spraví 80 centov, čiže len o 80 centov na liter dvihneme ceny pre vyššiu spotrebnú daň,“ skonštatoval podpredseda Združenia páleníc a liehovarov Tomáš Holota.

Zvýšenie dane schválili poslanci naprieč politickým spektrom. Návrh pochádzal z dielne poslanca Milana Vetráka z OĽANO. Ten v dôvodovej správe uvádza, že návrh predložil aj vzhľadom na to, že štátu vznikajú značné hospodárske škody v dôsledku nepredvídateľných okolností spôsobených pandémiou koronavírusu a vojnovým konfliktom na Ukrajine.

„Cieľom návrhu zákona je zabezpečiť dodatočné finančné zdroje na financovanie základných verejných funkcií štátu, ako je napríklad vzdelávanie, či hmotné zabezpečenie zamestnancov verejného sektora,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Podľa prepočtov by už v tomto roku mali byť príjmy štátu zo spotrebnej dane z liehu vyššie o 45 miliónov eur oproti vlaňajšku. V nasledujúcich rokoch by sa mal príjem zvýšiť celkovo o 78 miliónov eur ročne.

Z páleníc budú liehovary?

Pálenice sa tiež boria s vysokými nákladmi, najmä na energie.

„Energetická náročnosť páleníc je veľmi vysoká, zohráva najvyšší stupeň výdavkov. Niektoré pálenice sa snažia prejsť na obnoviteľné zdroje energie, ale je to len v začiatkoch a nie každá pálenica má takúto možnosť,“ skonštatoval Holota.

Podľa neho viacero páleníc zvažuje aj možnosť prechodu na status malého samostatného liehovaru, čo zákon umožňuje od tohto roka. Malých liehovarov sa vyššia spotrebná daň netýka.

„Vzťahuje sa na nich nižšia spotrebná daň. Avšak je tam obmedzenie, že môžu vyrobiť len do 1000 litrov LA, teda stopercentného alkoholu. Zároveň po prechode na malý samostatný liehovar už nemôžu vykonávať činnosti pestovateľskej pálenice, čo je v istom zmysle diskriminačné obmedzenie – musia sa rozhodnúť, či budú fungovať ako pálenica, alebo ako liehovar a dodávať destiláty do obchodov. Oplatí sa to najmä menším páleniciam alebo takým, ktoré vznikli pri ovocných sadoch a ročne nemajú toľko zákazníkov,“ dodal Holota.

Podľa neho pre zvyšovanie cien, či už v dôsledku daní alebo nákladov na energie, hrozí aj zatváranie páleníc.

„Najmä tam, kde ich je veľa v rámci jednej lokality. Nie všetky pálenice môžu túto situáciu ustáť,“ uzavrel Holota.

Ku koncu minulého roka bolo na Slovensku registrovaných asi 250 pestovateľských páleníc.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
martina petrovicova
martina petrovicova
29. apríl 2023 9:41

Dobrý deň, prosím Vás, kde je v zákone uvedené, že nemôže fungovať pestovateľská pálenica pri registrácii malého samostatného liehovaru?