Ovčiarom sa ako tak darilo
Podľa oficiálnych štatistík v súčasnosti u nás chováme 361-tisíc oviec, z toho asi 245-tisíc bahníc. Ovce si tak ako jediný druh hospodárskych zvierat zachovávajú primeranú početnosť. Navyše – na rozdiel od hovädzieho dobytka či ošípaných – evidujeme ich síce minimálny, ale predsa len badateľný nárast.
„Čo sa týka produkcie ovčieho mlieka, tohtoročná sezóna bola porovnateľná s minulým rokom. Stavy zvierat sa stabilizovali a každoročne evidujeme minimálny nárast v počte oviec, chovaných na Slovensku,“ povedal nám Pavel Srpoň, výkonný riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku – družstvo.
Ako ďalej dodal, rok 2009 sa vyznačoval snahou o možnosť uplatnenia výrobkov z ovčích komodít prostredníctvom takzvaného predaja z dvora, ktorý bol propagovaný a podporovaný aj zo strany Ministerstva pôdohospodárstva SR.
„Predaj z dvora má pre chovateľov oviec podstatný význam hneď z niekoľkých dôvodov. Ako príklad spomeniem realizáciu predaja ovčích výrobkov aj inou formou ako doposiaľ, zvýšenie konkurencie na trhu, možnosť predaja výrobkov za cenu s pridanou hodnotou i prijateľnejšie ceny pre spotrebiteľov. Malo by to tiež pomôcť zvýšiť spotrebu ovčieho mäsa, po zdravotnej stránke ide zasa o zdravú výživu, podporovanú spotrebou pravej ovčej bryndze, žinčice, korbáčikov, pareníc či ovčieho hrudkového syra,“ uviedol Pavel Srpoň.
Podľa jeho slov je každé podnikanie založené na dosahovaní zisku, a inak to nie je ani v chove oviec. Pre zabezpečenie rentability chovu je potrebný predaj za „ziskové ceny“, aby okrem návratnosti prostriedkov, vynaložených na produkciu výrobkov, mohol chovateľ, aj keď len minimálnu čiastku, investovať do rozvoja, na čo vytvára predpoklad práve predaj z dvora.
Samozrejme, že celkový problém s predajom ovčích výrobkov to nevyrieši, ale predsa len ide o jednu z možností, akou sa aj samotný poľnohospodár dokáže presadiť v rámci svojho regiónu. Na hospodárenie chovateľov oviec mala v tomto roku pozitívny vplyv aj zvýšená dotačná podpora, čo pomohlo rozvoju chovu oviec.
Uverejnené so súhlasom týždenníka Roľnícke noviny.