Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Otvorili žatvu na Slovensku: Jej výsledky nie sú jackpot ani prepadák

Otvorili žatvu na Slovensku: Jej výsledky nie sú jackpot ani prepadák
insert_photoPD Bátorove Kosihy - Žatva 2022

Pravdepodobne prvým subjektom, kde sa na Slovensku začala v tomto roku žatva, bolo Poľnohospodárske družstvo Bátorove Kosihy v okrese Komárno. Zber obilnín spustili 16. júna a žatvu ukončili minulý týždeň. Z výsledku nie sú nadšení. Očakávania, ktoré nám Maroš Szász z tamojšieho družstva uviedol pred troma týždňami, sa nesplnili. Sklamala ich najmä tvrdá pšenica a veľké obavy do budúcnosti vyvoláva aj aktuálny stav porastov zrnovej kukurice.

Rozptyl úrod na jednotlivých parcelách

Po prvých sto hektároch zožatého ozimného jačmeňa dosahovali PD Bátorove Kosihy priemernú úrodu 5,5 tony. Po pozberaní celej päťsto hektárovej výmery, priemerka poklesla na 4,8 ton z hektára. Nenaplnila sa tak predstava Maroša Szásza z druhej polovice júna, keď dúfal, že neskoršie odrody nebudú tak poznačené suchom, ako tie skôr vysiate. Výnosy ozimného jačmeňa poznačil výrazný rozptyl úrod na jednotlivých parcelách. Ak niekde sypal 6 ton z hektára, tak na parcele po slnečnici boli radi, keď úroda presiahla 4 tony.

Výrazne stabilnejšie výsledky dosiahla ozimná pšenica. Rozdiely medzi jednotlivými poliami neboli tak výrazné. Dosahovali maximálne jednu tonu a priemerná úroda ozimnej pšenice vyšla na 5 ton z hektára.

„Ani jačmene, ani pšenice neboli z hľadiska úrod žiadnym jackpotom, no ani prepadákom,“ hovorí Maroš Szász, výrobný riaditeľ PD Bátorove Kosihy.

Sklamala tvrdá pšenica

Čo ich však výrazne sklamalo sú výsledky tvrdej pšenice. Pestujú ju na výmere 134 hektárov a v klimaticky bežných rokoch sú spokojní s úrodami od 4 do 5 ton. Vlani dosiahli dokonca výnimočných 6,5 tony z hektára. A tento rok?

„Najviac nás po tohtoročnej žatve neuspokojuje uzavretá úroda durumky v objeme 3 tony z hektára. Výpadok pripisujeme obrovskému suchu, ktoré sa na plytkokoreniacej rastline výrazne prejavilo,“ myslí si M. Szász.

Lepšie znášala vlahový deficit na južnom Slovensku repka, ktorá korení hlbšie. Prejavilo sa to na štandardných úrodách, ktoré sa blížili k trom tonám z hektára. Ani jej pestovanie však nebolo jednoduché.

„V našom regióne bol veľký problém pri pestovaní repky s tlakom škodcov,“ zhodnotil výrobný riaditeľ družstva.

V Bátorových Kosihách je úroda pod strechou a momentálne očakávajú, ako sa budú hýbať ceny komodít. Zazmluvnené kontrakty napĺňajú, no s ďalším predajom aktuálne vyčkávajú. Ceny pšenice a repky poklesli od polovice júna na burze v Paríži o desiatky eur.

Vlahový deficit

Pri kukurici je situácia vážna snáď na celom Slovensku. Jej listy pripomínajú naostrené meče, čo dokazuje, že trpí suchom.  Ani výška rastlín vo viacerých regiónoch Slovenska nenaznačuje, že začali letné prázdniny.

„Náš odvážny predpoklad je, že pri súčasnej kondícii porastov, dosiahneme štyri tony zrnovej kukurice z hektára. Aby sme hovorili o zmene, potrebovali by sme aktuálne aspoň 30 – 40 mm zrážok.  Ak v minulých dňoch vo viacerých regiónoch Slovenska zapršalo, tak u nás padlo len 5 mm zrážok. Z hľadiska objemu to nie je podstatné množstvo, no potešilo nás, že nastalo zníženie teplôt. To rastlinám prospelo,“ uzavrel Maroš Szász.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: PD Bátorove Kosihy - Žatva 2022

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Rudo
Rudo
13. júl 2022 6:48

Všímajú si poľnohospodári dianie vo svete? Horia obilné polia na Ukrajine, v Holandsku, v USA, v UK … V USA zachvátil požiar 12 potravinárskych firiem! Ako sa hovorí: v politike neexistujú náhody. Len u nás akosi politici spia spánkom bohatierskym 🙂