Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

OŠÍPANÉ Nemecko. Rekordný vývoz bravčového mäsa v roku 2008

OŠÍPANÉ Nemecko. Rekordný vývoz bravčového mäsa v roku 2008
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nemecký štatistický úrad uvádza, že Nemecko vyviezlo v roku 2008 okolo 2,2 mil. ton bravčového mäsa, čo bolo viac ako kedykoľvek predtým. Mäso smerovalo do 128 krajín sveta, najväčším odberateľom nemeckého bravčového mäsa boli Spojené štáty americké.

Minulý rok sa vyviezlo 40 % z celkovej nemeckej produkcie bravčového mäsa. Do členských štátov EÚ sa exportovalo až 75 % z celkového vývozu. Vzrástol aj vývoz do tretích krajín o 63 %. Zahraničný obchod s Hongkongom, Čínou a Ruskom mal taktiež vzrastajúci trend. Nemecko malo v roku 2008 dominantné postavenie v exporte bravčového mäsa v EÚ, zatiaľ čo Poľsko padlo na druhé miesto. Príčinou poklesu významnosti Poľska ako exportéra je rapídne znižovanie počtu ošípaných v Poľsku. Podľa ZMP v tomto týždni predalo Nemecko o 25 % viac mäsa a mäsových výrobkov ako v rovnakom období roku 2008 a 2007, čo predstavovalo sumu 4,4 miliardy €.

Napriek rekordnému vývozu majú experti ZMP obavy z vyhliadky na rok 2009, znepokojuje ich globálna hospodárska kríza a devalvácia meny vo východnej Európe. Za posledných 6 mesiacov v niektorých krajinách devalvovali meny až o 20 – 30 %, čím sa stáva import z Nemecka drahým a zvýhodňuje štáty ako Rusko a Poľsko. Nemeckí vývozcovia sa obávajú, že ak si budú chcieť udržať konkurenčnú schopnosť, budú musieť ísť nižšie s cenami, inak stratia svoje trhy ako Česká republika a Rumunsko. Tieto nízke ceny môžu byť na druhej strane ekonomicky neudržateľné.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments