Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Opravené – V sadoch Bioplantu v Ostraticiach začali zber jabĺk

Opravené - V sadoch Bioplantu v Ostraticiach začali zber jabĺk
insert_photopolnoinfo.sk - Kvety na stromoch v Bioplante Ostratice, vystriedali krásne vyfarbené plody jabĺk.

Ostratice 23. septembra (TASR) – V ovocných sadoch jedného z najväčších pestovateľov jabĺk na Slovensku firmy Bioplant, s. r. o., Ostratice v okrese Partizánske, začali v minulých dňoch zber jabĺk.

Vlani jarný mráz spôsobil, že im dozrelo sotva 10 % plánovanej úrody. V tomto roku očakávajú, že zo 70 hektárov (ha) sadov pozberajú približne 1500 ton kvalitných jabĺk, konštatoval konateľ spoločnosti Pavol Žatko. Pred 10 dňami neboli pomerne dobre vyvinuté plody ešte dostatočne vyfarbené. Avšak ochladenie, ktoré nastalo, pomohlo, a tak sa mohli pustiť do oberania. V Bioplante pestujú najmä odrody Gala, Jonagold, Fuji a Golden Delicious.

S jablkami obchodujú prostredníctvom odbytového družstva Bonum Dunajská Lužná, ktoré zabezpečuje aj ich skladovanie. Časť jabĺk odoberajú obchodné reťazce, ktoré ale uznávajú len odrody osvedčené a známe v Európe.

V spoločnosti Bioplant využívajú skúsenosti ovocinárov z celej Európy. V tomto roku sa rozhodli investovať do ochrany proti výčinom počasia. Na ploche 12,5 ha vybudovali ochranné siete, ktoré zabránia, aby krupobitie nepoškodilo plody. Ide o značnú investíciu, pretože náklady na 1 ha takto ošetrených sadov sú približne 400.000 Sk (13.278 eur), čo je toľko, ako stojí zakladanie nových sadov aj so závlahami, uviedol Žatko. V ďalších rokoch chcú vybudovať “protiľadovcové siete” na ďalších 10 až 20 ha. Ovocinári tak budú mať väčšiu istotu, pretože v posledných troch rokoch im krupobitie už dvakrát narobilo značné škody.

Autor článku: TASR - opravy polnoinfo.sk
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk - Kvety na stromoch v Bioplante Ostratice, vystriedali krásne vyfarbené plody jabĺk.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Nikolka
Nikolka
30. august 2012 13:40

ak sa da ja by som chcela chodit a kolko sa da na tom zarobit??popri skole by som chodila ak sa da??potrebujem surne si zarobit ..dakujem
Pekny den vam prajem.