Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova

Opozícia bude pre omeškanie priamych platieb žiadať poslanecký prieskum v PPA

Opozícia bude pre omeškanie priamych platieb žiadať poslanecký prieskum v PPA
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - NR SR

Opozícia bude v parlamente žiadať o poslanecký prieskum v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) v súvislosti s oneskoreným vyplácaním priamych platieb farmárom. Strana SaS tak reagovala na to, že sa v stredu nepodarilo otvoriť rokovanie Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktorý mal rokovať práve o priamych platbách pre farmárov.

“Dohodli sme sa, že pri otvorení schôdze, ktorá sa začína 16. apríla, požiadame o zaradenie bodu do programu, aby bol uskutočnený parlamentný prieskum v PPA. Uvidíme, ako vládni poslanci zahlasujú, keďže sa tam deje niečo, o čom nechcú hovoriť,” uviedol poslanec NR SR Alojz Hlina (SaS), ktorý je aj členom agrovýboru.

Na okamžité riešenia pri vyplácaní priamych platieb farmárom vyzvala aj mimoparlamentná strana Demokrati. Situáciu s omeškaním priamych platieb chcú nechať preveriť na Najvyššom kontrolnom úrade (NKÚ) SR.

“Peniaze na účte Pôdohospodárska platobná agentúra má, no namiesto toho, aby okamžite vyplácali to, na čo majú farmári nárok, účelovo zdržiavajú a posielajú na nich kontroly,” uviedol podpredseda Demokratov Juraj Šeliga.

O situácii pri vyplácaní priamych platieb farmárom chceli v stredu opoziční poslanci hovoriť na mimoriadnom rokovaní agrovýboru. Iniciovať plánovali aj poslanecký prieskum v PPA. Výbor však pre neúčasť koaličných poslancov nebol uznášaniaschopný.

PPA v utorok (2. 4.) informovala, že celkový objem vydaných rozhodnutí o priamych platbách pre poľnohospodárov vrátane záloh prekročil 266 miliónov eur. Z toho je 224 miliónov eur už priamo na účtoch poľnohospodárov.

Oneskorené vyplácanie priamych platieb v porovnaní s minulými rokmi vzniklo podľa PPA v dôsledku nepripravenosti agentúry na novú spoločnú poľnohospodársku politiku.

“Všetky platby oprávneným žiadateľom však budú vyplatené v čo najskoršom možnom termíne,” uviedol v utorok generálny riaditeľ PPA Marek Čepko.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - NR SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Akbari Asadullah MVDr. Mgr.
Akbari Asadullah MVDr. Mgr.
4. apríl 2024 8:20

NO, zo strany SaS je to zaujímavé keď v minulom roku práve jej poslankyne p. Halgašová a p. Zemanová za prítomnosti viacerých nás poľnohospodárov zmarili zasadnutie výboru. Počas konania výboru sa zdvihli a odišli čím spôsobili to, že výbor po ich odchode nebol uznášania schopný. Keby SaS v klube nemala… Celý komentár »

Sesto6
Sesto6
5. apríl 2024 9:01

Tieto dve damy sa viac zaujimaju o chov psov, nez o samotnu produkciu potravin. Ale niet divu, Psov sa u nas chova snad viac ako hospodarskych zvierat. A ich panickovia su potencionalni volici.

Pavol Bača
Pavol Bača
4. apríl 2024 9:35

Dobrý deň, peniaze nám prichádzali postupne od októbra minulého roka. A teraz bol vyplatený zvyšok takže sme spokojný. Chovateľ oviec a HD.

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
4. apríl 2024 5:46

Keby Takáč “veci” rozumel , tak spolu s Čepkom “argumentujú” , že lehota na vyplatenie priamych platieb je 13.mesiacov .
Takže “sme v lehote”‼️‼️