Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Ohrozia predčasné dôchodky agrosektor?

Ohrozia predčasné dôchodky agrosektor?
insert_photoTASR/Henrich Mišovič - Na snímke výrobné priestory hydinárskej spoločnosti HYZA a.s. Topoľčany v utorok 11. septembra 2012.

S odchodmi do predčasného dôchodku sa v uplynulých týždňoch doslova roztrhlo vrece. Počet žiadostí, ktoré prijíma Sociálna poisťovňa, sa neustále zvyšuje aj s prichádzajúcim koncom roka.

„Počet nových žiadostí v mesiaci november bol viac ako 13 a pol tisíc. V 49. týždni, teda od 4. do 10. decembra prijalo ústredie Sociálnej poisťovne 3 952 žiadostí,“ informoval Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne.

Zatiaľ čo samotná Sociálna poisťovňa zavádza opatrenia a posilňuje otváracie hodiny či stavy na pracoviskách, zamestnávatelia, ktorým zamestnanci do predčasného dôchodku odchádzajú, zažívajú opačnú situáciu. Bojujú totiž s narastajúcim nedostatkom zamestnancov, ktorí si navyše, pred odchodom do dôchodku, čerpajú aj doteraz nevyčerpané dovolenky.

„Jeden z našich členov avizuje, že až 7 percent zamestnancov mu odchádza do predčasného dôchodku a teraz si čerpajú zvyšné dovolenky. Majú na to samozrejme nárok, ale v práci tak chýbajú,“ skonštatoval Milan Lapšanský, predseda Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

Spolu s rastúcou chorobnosťou sú predčasné dôchodky zásadným faktorom, ktorý už začal obmedzovať výrobu v niektorých pekárňach.

„Viaceré prevádzky museli pristúpiť k obmedzeniu produkcie. Sme v kontakte s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a vzhľadom na veľmi negatívny vývoj v zdravotnej situácii populácie predpokladáme, že výroba sa bude v predvianočnom období obmedzovať ešte viac,“ dodal Lapšanský.

Z hľadiska potravinárskej výroby dosahuje sektor pekárskych výrobkov najnižšiu priemernú mzdu a to vo výške 1029 eur. Priemerná mzda v celom potravinárstve pritom v 3. štvrťroku dosahovala 1 325 eur.

Výhodné podmienky odchodu do dôchodku

Pekárenský sektor nie je jediný, ktorý avizuje problémy. Výpadok zamestnancov pre predčasné dôchodky avizujú aj ďalšie sektory.

„Napríklad hydinári odhadujú, že do predčasného dôchodku im môže odísť až 10 percent súčasných zamestnancov, čo je vzhľadom na problémy s pracovnou silou mimoriadne vysoké percento. Okrem hydinárov sa s obdobnými problémami stretávajú aj ďalšie oblasti agropotravinárstva na Slovensku, napríklad živočíšna výroba,“ informovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

Nárast žiadostí o odchod do predčasného dôchodku je spojený s výhodnejšími podmienkami, najmä výškou penzie, ktorú predčasný dôchodca môže dostať, ak aktívny pracovný život opustí ešte v tomto roku. Podpisuje sa na tom najmä výrazne zvýšenie penzií za uplynulé mesiace – valorizovali sa až dvakrát – najskôr o 11,8 percenta, následne o 10,6 percenta. Valorizácie sa dotknú aj dôchodkov, priznaných ešte k roku 2023. Podľa odhadov analytikov dôchodky priznané v roku 2024 môžu byť nižšie aj o 20 eur mesačne.

Predčasné odchody do dôchodku sa týkajú všetkých sektorov na Slovensku. Ťažšie ich však znášajú práve tie, ktoré dlhodobo pociťujú nedostatok zamestnancov. Práve to platí aj pre agropotravinársky sektor.

„Odvetvie je vekovo prestarnuté. Poľnohospodárske a potravinárske firmy majú výrazný problém prilákať mladých ľudí, ktorí sú navyše aj odborne zdatní. Odvetvie má teda roky výrazný problém s pracovnou silou a je mimoriadne náročné zabezpečiť v podnikoch generačnú výmenu, keďže mladí ľudia chýbajú,“ skonštatovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

To, že sektor starne a má vyšší vekový priemer ako mnohé iné, potvrdzujú aj údaje zo Správy o poľnohospodárstve a potravinárstve v Slovenskej republike za rok 2022. Novšie údaje nateraz k dispozícii nie sú. V samotnej správe sa však píše, že počas vlaňajška sa vekový priemer zamestnancov v poľnohospodárstve opäť zvýšil, zatiaľ čo pri zamestnancoch v potravinárstve sa znížil len minimálne.

„Starnutie poľnohospodárov pokračovalo aj v roku 2022. Priemerný vek dosiahol 47 rokov, čo znamená nárast o 0,9 roka. Vek mužov sa zvýšil o 0,3 roka a vek žien sa zvýšil o 2,3 roka. Priemerný vek pracujúcich v potravinárskej výrobe dosiahol 43,2 rokov, čo znamená medziročný pokles o 0,1 roka,“ konštatuje Správa.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/Henrich Mišovič - Na snímke výrobné priestory hydinárskej spoločnosti HYZA a.s. Topoľčany v utorok 11. septembra 2012.

4 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments