Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Ohnisko AMO potvrdili v obci Iňačovce

Ohnisko AMO potvrdili v obci Iňačovce
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ohnisko afrického moru ošípaných (AMO) potvrdili v uplynulých dňoch v obci Iňačovce v okrese Michalovce. Usmrtených muselo byť v dvoch chovoch viac ako 80 prasiat. Oparenia proti ďalšiemu šíreniu nákazy platia aktuálne vo viacerých obciach Michalovského i Sobraneckého okresu v desaťkilometrovom pásme dohľadu. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Michalovce Aleš Novotný.

Ako uviedol, AMO sa laboratórnymi analýzami potvrdilo 25. júla u chovateľa s 21 domácimi ošípanými, ich depopuláciu vykonali 28. júla. Národné referenčné laboratórium Veterinárneho ústavu vo Zvolene zároveň 26. júla potvrdilo AMO v ďalšom miestnom chove.

“Epizootologickým šetrením bol zistený nepriamy kontakt s ohniskom zo dňa 25. júla,” ozrejmil Novotný s tým, že v druhom zasiahnutom chove museli usmrtiť 62 ošípaných.

Pre výskyt AMO RVPS v obciach v rámci pásma dohľadu zakazuje premiestňovať ošípané z a do chovu okrem nevyhnutnej prepravy v rámci chovu a prepravy schválenej RVPS a tiež prepravovať spermu, vajíčka a embryá ošípaných z chovov v ochrannom trojkilometrovom pásme. Starostovia dotknutých obcí tiež mali za úlohu vykonať súpis chovov ošípaných, vlastníci chovov ošípaných majú povinnosť ohlasovať zabíjačky i uhynuté alebo choré jedince, ako i dodržiavať bezpečnostno-hygienické opatrenia.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments