Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova

Odstúpi Mičovský? Šesť miliardový Plán obnovy nepodporí agropotravinárov a lesníkov ani eurom

Odstúpi Mičovský? Šesť miliardový Plán obnovy nepodporí agropotravinárov a lesníkov ani eurom
insert_photoTASR

Poľnohospodári, potravinári ani lesníci nedostanú na podporu svojich sektorov zo šesť miliardového Plánu obnovy ani euro. Ministerstvo financií SR predstavilo v utorok detailný Plán obnovy, ktorý v ten istý deň poslalo do Bruselu. Z takmer šiestich miliárd eur európskeho Fondu obnovy poputuje len mizivé jedno percento na pozemkové úpravy, ktoré mal štát riešiť už dávno.

Potom, čo sa začiatkom jesene vzniesla na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vlna kritiky, že sa v takmer šesť miliardovom Pláne obnovy neobjavila žiadna podpora poľnohospodárstva a potravinárstva, minister Ján Mičovský vyhlásil, že ide len o pracovnú verziu a agrorezort s Ministerstvom financií stále rokuje: „Máme zodpovednosť za 88 % plochy územia SR a bez nášho rezortu nie je možné uskutočniť reformy v oblasti zelenej ekonomiky a zabezpečiť potravinovú sebestačnosť.” 

Agrorezort žiadal 2,4 miliardy

Ministerstvo financií predstavilo základné finančné rámce pre jednotlivé prioritné oblasti Plánu obnovy. Celkový balík peňazí mal byť rozdelený nasledovne:

Plán obnovy Slovenskej republiky:

·      Zelené Slovensko (1 900 mil. €)

·      Lepšie vzdelanie pre každého (850 mil. €)

·      Konkurencieschopné a inovatívne Slovensko (700 mil. €)

·      Zdravý život pre každého (1 450 mil. €)

·      Efektívny štát a digitalizácia (945 mil. €)

Poľnohospodári, potravinári aj lesníci vzhľadom na ich významný podiel v ekologizácii krajiny aj ich prínose k zdravému životu každého Slováka oprávnene očakávali ich intenzívne zapojenie aj finančnú podporu.

Agrorezort preto po kritike poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv poslal Ministerstvu financií požiadavky za 2,4 miliardy eur. Po následných rokovaniach MPRV SR vyhlásilo, že trvá na jednej miliarde eur pre agropotravinársky a lesnícky sektor. V nej zahrnulo štyri priority: pozemkové úpravy aj s krajinotvorbou, modernizáciu a obnovu potravinového dodávateľského reťazca s cieľom zabezpečenia potravinovej sebestačnosti, plán revitalizácie závlah a zadržiavania vody v krajine, ekologickejšie spôsoby obhospodarovania lesa (prírode blízke hospodárenie v lese). Čo z toho sa premietlo do národného plánu obnovy? Nič.

Na čo si Slovensko požičia z takmer 6 miliárd?

Ministerstvo financií SR predstavilo v utorok detailný Plán obnovy, ktorý v ten istý deň poslalo do Bruselu. Z takmer 6 miliárd eur z európskeho Fondu obnovy poputuje len mizivé jedno percento na pozemkové úpravy, ktoré mal štát riešiť už dávno. Ako teda vyzerá finálny plán Plán obnovy Slovenskej republiky?

Zelené Slovensko

•              Obnoviteľné zdroje a energetické siete (100 mil. €)

•              Zelená obnova budov (700 mil. €)

•              Modernizácia železníc (700 mil. €)

•              Dekarbonizácia priemyslu a alternatívne palivá (400 mil. €)

Lepšie vzdelanie pre každého

•              Dostupné a inkluzívne vzdelávanie pre všetky deti (150 mil. €)

•              Vzdelávanie pre 21. storočie (450 mil. €)

•              Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl (200 mil. €)

•            Podpora celoživotného vzdelávania, najmä digitálnych zručností (50 mil. €)

Konkurencieschopné a inovatívne Slovensko

•              Veda, výskum inovácie a digitálna ekonomika (600 mil. €)

•              Lákanie a udržanie talentov (100 mi. €)

Efektívny štát a digitalizácia

•              Zlepšenie podnikateľského prostredia (60 mil. €)

•              Reforma justície (200 mil. €)

•              Opatrenia proti korupcii a bezpečné Slovensko (200 mil. €)

•              Štát v mobile, rýchly internet, kybernetická bezpečnosť (485 mil. €)

Zdravý život pre každého

•              Ústavná a akútna starostlivosť (1 100 mil. €)

•              Starostlivosť o duševné zdravie (100 mil. €)

•              Dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť (250 mil. €)

Odstúpi minister Ján Mičovský?

Reakcie poľnohospodárov, potravinárov a lesníkov zrejme nenechajú na seba dlho čakať. Takto postavený plán totiž úplne ignoruje nielen Programové vyhlásenie vlády Igora Matoviča, ktoré hovorí o potravinovej sebestačnosti Slovenska a ekologizácii starostlivosti o krajinu, ale znamená, že sa sektor musí pripraviť na nové vedenie rezortného ministerstva. Jeho súčasný šéf Ján Mičovský totiž v diskusii Téma dňa na TA3, o ktorej vás informoval aj náš portál vyhlásil, že ak nebudú zapracované požiadavky agrorezortu vo výške jednej miliardy eur: „nemohol by som sedieť na pozícii ministra.” 

Vzhľadom na aktuálny zdravotný stav šéfa agrorezortu však bude potrebné počkať na jeho reakciu až do jeho vyzdravenia. Takéto vážne zlyhanie súčasného vedenia agrorezortu, ktoré podľa vlastných slov mesiace pripravovalo podklady na podporu agropotravinárskeho a lesníckeho sektora z Plánu obnovy si vyžaduje personálne zmeny. Špeciálne, ak sa blížia vyjednávania s Európskou komisiou v súvislosti s novou Spoločnou poľnohospodárskou politikou a príprava Strategického plánu, ktorá je podobne ako podklady rezortu k Plánu obnovy zahalená zvláštnym rúškom tajomstva.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Svätopluk M. Žári
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
14 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef
Jozef
23. december 2020 0:49

Je to veľmi smutné čítanie. Toľko nádejí bolo zo strany poľnohospodárov a potravinárov vkladaných do Plánu obnovy!!! Keby bola “prešla” čo i len jedna priorita, ľahšie by sa z pohľadu financií pripravoval Strategický plán do roku 2027. Automaticky to teraz navodzuje otázku, či takto nedopadnú aj ďalšie strategické dokumenty pripravované… Celý komentár »

Frenky
Frenky
23. december 2020 8:52

ja by som povedal, že toto skôr dokazuje, že celá vláda zvysoka kašle na agrosektor a vôbec ju vývoj agrosektora nezaujíma- proste sa spolieha na peniaze z EÚ na priame platby a projekty a zvyšok nech si poradí sám. A minister to nezmení aj keby ako sa snažil lebo jeden… Celý komentár »

PeterH
PeterH
23. december 2020 9:14
Odpoveď na  Frenky

A načo tam potom taký minister je? Veď je tam preto, aby presadzoval záujmy svojho sektora? Za čo berie peniaze? Aby sa pretŕčal kadetade a roznášal covid?

Frenky
Frenky
23. december 2020 9:54
Odpoveď na  Frenky

PeterH: máme 14 ministerstiev a plán obnovy nezostavoval sám minister Mičovský… na tom musela vzniknúť zhoda v rámci celej vlády… a toto je výsledok ich myslenia… aj keby sa roztrhal a nemá podporu ostatných ministrov, nepomôže mu to… Inak čo sa týka môjho názoru na ministra myslím si že nemá… Celý komentár »

Agronom
Agronom
23. december 2020 13:56
Odpoveď na  Frenky

Si z toho prekvapený? Že na nás matelkova banda kašle a reči o sebestačnosti sú len prázdne slová a predvolebné sľuby? Čo ste čakali od dôchodcu, ktorý dostal tento,, pre väčšinu,, nezaujímavý post, ako odmenu? Biela ci čierna vrana či aký fras aj s Budajom. Minister mal byť p. KARAHUTA… Celý komentár »

PeteH
PeteH
23. december 2020 10:03

Ktorý iný minister tam niečo svoje nemá? Minister kultúry? Všetci ostatní tam majú. Kto obhospodaruje 88% krajiny? Mal by okamžite podať demisiu, nech leží kde leží. Je to neschopný diletant a ako vidieť Fero Oravec nemá na to byť ministrovým poradcom. Ide to tu od 10 k 5. Čistá katastrofa!

GJ
GJ
23. december 2020 18:18
Odpoveď na  PeteH

Keby ste Vy konkrétne dostali viac peňazí, povedzme trojnásobok toho, čo dnes, čo by ste na svojom podnikaní zmenil ? Zamestnal by ste viac ľudí, pestoval plodiny s vyššou pridanou hodnotou, ktoré musíme dnes dovážať ?

rudo
rudo
23. december 2020 10:25

Pamätám na časy, keď minister poľnohospodárstva bol zároveň podpredsedom vlády. Dnes vláde na poľnohospodárstve nezáleží v duchu politiky “národ nakŕmime lacnými potravinami z dovozu”. Pokiaľ sa tento postoj vlády nezmení, bude rezort stále na chvoste.

starý gazda
starý gazda
24. december 2020 15:38

predsa v plane obnovy niečo k agrorezortu je pozemkove upravy lenže to nie je na rozvoj ale na likvidaciu vyroby rolnik sa o podu stara rovnako či je jeho alebo v prenajme vlastnik ma zaujem podu predat na vystavbu alebo vydierat rolnika Vlastnictvo pody sa postupne koncentruje v rukach investorov… Celý komentár »

zoltan gregor
zoltan gregor
24. december 2020 18:59

ja tomu rozumiem ale ze pan minisrer uz v aprili nam chcel zniziz priame platby a v novembri prisiel nato ze ako to moze uskutocnit,aLE PODLA MNA NEMA PRAVDU. DOTACIE NEBOLI ZNIZENE LEN Z TYCH PENAZI CO DAVA EUROPSKA UNIA ,ALE AJ NA DOBYTCIE JEDNOTKY A AJ NA POISTENIE PLODIN… Celý komentár »

aksds@aksds.sk
aksds@aksds.sk
25. december 2020 20:07
Odpoveď na  zoltan gregor

Kedves Gregor úr, szeretném megkérdezni, hogy mennyi tagilletéket is fizet a kamarának ? Ha jól tudom a Falugazdásztól tobbszor is díjmentes szolgálatot kapott (ezt a jalentésében ki mutatta a FG) Nagyon szívesen elbeszélgetek magával, hogy az a kamara akit kritizál kinek az érdekeiben is tevékenykedik és meg fog lepodni ?… Celý komentár »

realista
realista
26. december 2020 13:41
Odpoveď na  zoltan gregor

re: aksds@aksds.sk

poprosil by som preklad.

poľnohospodárka
poľnohospodárka
25. december 2020 11:55

Organizácie, ktoré nás zastupujú sú len na vyberanie členských príspevkov. Nič nám nepomôžu, len nás potlačia hlbšie do “marasti” /blata/. Na Slovensku máme toľko prezidentov , ktorí sú len na čerpanie financií z vreciek ľudí, ale stále nerozumiem prečo im my veríme.

DoesntMatter
DoesntMatter
26. december 2020 13:26
Odpoveď na  poľnohospodárka

@poľnohospodárka Všetci volení funkcionári SPPK vykonávajú svoju činnosť BEZPLATNE, nepoberajú za ňu žiadnu odmenu. Stačí, keď si pozriete len mediálne výstupy, čo je zlomok práce (vrchol ľadovca) a musí Vám byť jasné, že táto činnosť je neskutočným požieračom času. Aby však títo funkcionári nezhynuli hladom a rovnako ich rodiny, musia… Celý komentár »