Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Odhad najvyšších zásob pšenice za desaťročie zráža ceny

Odhad najvyšších zásob pšenice za desaťročie zráža ceny
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice bola poznačená novými údajmi zo zdrojov USDA WASDE, ktoré vyšli 12. októbra 2011.

Burza CBoT v Chicagu vplyvom týchto nových informácií oslabila už 12. októbra o viac ako 10 eur. Podobne to bolo i pri parížskej burze EURONEXT, ktorá oslabila o 6 eur. Celkovo došlo na burze CBoT za posledné dva týždne k poklesu o približne 3 percentá, na burze EURONEXT bolo toto číslo podobné a BÉT v Budapešti oslabila o 1,1 percenta.

Správa USDA WASDE upravila celosvetové zásoby, spotrebu, ako aj produkciu. Produkcia sa navýšila o viac ako 3 mil. ton a mala by dosiahnuť 681,2 mil. ton. Naopak spotreba bola znížená o skoro 2,5 mil. ton a globálne by mala dosiahnuť 674,4 mil. ton. Celosvetové zásoby boli navýšené a mali by podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva dosiahnuť 202,4 mil. ton. Na nové údaje samozrejme okamžite reagovali celosvetové burzy a došlo k oslabeniu ceny.

Prognóza zásob amerického ministerstva poľnohospodárstva trh prekvapila. Podľa porovnaní je 202,4 mil. ton najvyšší stav zásob za posledných 10 rokov!

Pokiaľ v septembri sa ešte cena pšenice pohybovala nad 200 eur za tonu, vplyvom konkurencie z Ruska ako aj z Ukrajiny a správy USDA došlo k jej poklesu o viac ako 30 eur. Trh so pšenicou je momentálne ovplyvnený dopytom po kŕmnej pšenici zo strany spracovateľov, ktorí promptne reagujú na pokles ceny a zvyšujú svoje zásoby.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments