Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Od sobáša vlastného jogurtu a regionálneho džemu si sľubujú pozornosť spotrebiteľa

Od sobáša vlastného jogurtu a regionálneho džemu si sľubujú pozornosť spotrebiteľa
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - predseda družstva Peter Ježo.

Ponúkať spoločné výrobky a zlepšiť ich odbyt aj mimo regiónu je cieľom projektu Poľnohospodárskeho družstva (PD) Mestečko (okres Púchov) s chovateľkou oviec a hovädzieho dobytka, manželským párom včelárov a výrobcom domácich džemov. Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS) počas piatkovej návštevy PD Mestečko skonštatovala, že projekt je príkladom spájania sa veľkých a malých výrobcov.

“PD Mestečko je nielen chovateľom oviec, dobytka, kôz, výrobcom mlieka a kyslomliečnych výrobkov. Ale v rámci projektu dokázalo presvedčiť ľudí z danej lokality, aby sa spojili do úžasného projektu. Pre spotrebiteľa je významná vec – jedzme lokálne, myslime globálne. A to je náplň aj tejto spoločnosti, ktorá chce ponúknuť spoločné výrobky cez kamenné predajne a e-shopy širokej verejnosti,” povedala ministerka.

Predseda predstavenstva PD Mestečko Peter Ježo doplnil, že víziou bolo ponúknuť kvalitné výrobky aj za hranicou okresu Púchov.

Siahnuť po výrobkoch regiónu

“Postupne sa dostávame medzi Žilinu a Trenčín a chceme pokračovať ďalej. Prečo sme sa spojili? Nie každému chutí čistý biely jogurt. Kolega bude vyrábať džemy, ktoré použijeme do jogurtov. On mne vyrobí komponent z kvalitných slovenských surovín a ja ho použijem do nášho kvalitného bieleho jogurtu. To isté med, ktorý používame denne na sladenie, na pečenie,” vysvetlil Ježo.

Dodávateľom džemov bude Jaroslav Drienik z Lysej pod Makytou.

“Máme pestovateľskú pálenicu a liehovar. Keď prišiel predseda PD s ponukou na spoluprácu, ani chvíľu sme nezaváhali. Je to rozšírenie produkcie, a tým pádom aj lepšie zhodnotíme naše ovocie. Máme veľkú tradíciu pestovania sliviek, za Márie Terézie sa z našej doliny dovážali sušené slivky až na cisársky dvor. Dobré jogurty sa tu vyrábajú a patrili by do nich dobré džemy,” podotkol Drienik.

Tri pojazdné predajne

“Momentálne sme v prípravnej fáze. Tento rok začíname rozširovať prevádzku a rovnako riešime obstaranie technológie. Budeme mať tri pojazdné chladiarenské predajne v rámci nášho regiónu 100 – 150 kilometrov a kamennú vzorkovú predajňu v Mestečku. Okrem toho bude na objednanie slúžiť e-shop,” dodal Ježo.

Veľkou výhodou je podľa Matečnej, že účastníci projektu sa budú spolupodieľať na nákladoch jednotlivých predajní.

“Viete viac zaplniť priestor predajne, viete ponúkať väčší sortiment. A náklady sa podelia medzi tých, ktorí zdieľajú všetky produkty v obchode. Dobrá myšlienka nevzniká naraz u 100 dodávateľov, ale iniciatíva jedného, dvoch ľudí pritiahne aj ďalších,” zdôraznila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - predseda družstva Peter Ježo.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments