Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Obnova kombajnov a teleskopických manipulátorov medziročne zrýchlila

Obnova kombajnov a teleskopických manipulátorov medziročne zrýchlila
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Z hľadiska prihlasovania nových teleskopických manipulátorov a obilných kombajnov do evidencie, môžeme konštatovať, že rok 2022 bol na Slovensku mimoriadny.

Priemer počtu prihlasovania teleskopických manipulátorov za ostatných päť rokov dosahuje 184 kusov. Výsledky minulého roka uvádzajú 217 prihlásených strojov, čo je o 18 percent viac ako päťročný priemer. Pri kombajnoch dosahuje priemer posledných piatich rokov 47 kusov. Vlani bolo prihlásených 55 strojov, čo je oproti priemeru o 17 percent viac. Situácia v špecializovaných strojoch je tak výrazne odlišná od tej pri traktoroch. Počet vlani prihlásených traktorov je o 1,8 percenta nižší, ako priemer päťročného obdobia.

Teleskopické manipulátory

V roku 2022 bolo do evidencie Policajného zboru prihlásených 217 nových teleskopických manipulátorov. Oproti predchádzajúcemu roku, ktorý bol najhorším z hľadiska registrácie, konštatujeme nárast o 43 percent.

Najviac nových teleskopických manipulátorov na slovenskom trhu bolo značky MANITOU. V roku 2022 francúzsky výrobca prihlásil 74 nových strojov, čo je z hľadiska absolútnych čísel rovnaká hodnota ako v roku 2021. Trhový podiel značky dosiahol 34 percent.

Trhovou dvojkou je značka JCB. Na trh umiestnila 50 nových teleskopických manipulátorov a jej trhový podiel dosahuje 23 percent. Ide o medziročné zlepšenie trhového podielu a návrat na druhé miesto, kde sa značka v minulosti dlhodobo umiestňovala.

Tretie miesto patrí výrobcovi MERLO s 23 prihlásenými strojmi a trhovým podielom vo výške 10,6 percenta.

Štvrtú pozíciu obsadil DIECI so 17-timi prihlásenými manipulátormi a trhovým podielom 7,8 percenta.

O piate miesto sa delia značky KRAMER a NEW HOLLAND. Každý registroval 12 nových strojov, čo im prinieslo trhový podiel 5,5 percenta.

Celkovo bolo na slovenskom trhu prihlásených 12 značiek teleskopických manipulátorov, čo je rovnaký počet ako v minulosti.

Trh s teleskopickými manipulátormi je na Slovensku iný ako v niektorých štátoch západnej Európy. Vyplýva to z väčšej výmery fariem. U nás si poľnohospodári častejšie obstarajú špecializovaný stroj v podobe teleskopického manipulátora. V západnej Európe využívajú vo väčšej miere traktory s nakladačmi. Pokiaľ u nás je pomer medzi obstarávaním nových teleskopických manipulátorov a nových traktorov dlhodobo jedna ku trom, tak napríklad vo Francúzsku až jedna ku šesť.

Obilné kombajny

V roku 2022 bolo do evidencie prihlásených 55 nových kombajnov, čo je o 15 kusov viac ako v roku 2021. Z hľadiska obnovy kombajnov hovoríme o miernom zlepšení situácie, pretože priemer posledných rokov bol na úrovni 40 prihlásených kombajnov.

Slovenskou trhovou jednotkou s podielom takmer 33 percent je značka JOHN DEERE. Na slovenskom trhu prihlásili 18 nových strojov. Ide vôbec o najvyšší trhový podiel značky za päť rokov.

Dvojkou je CLAAS s 16-timi prihlásenými kombajnmi a trhovým podielom 29 percent.

Tretí NEW HOLLAND umiestnil na trhu 12 nových kombajnov, čo znamená 22-percentný trhový podiel.

CASE IH a ROSTSELMASH prihlásili zhodne po 4 nové kombajny.

Jeden nový kombajn patrí značke MASSEY FERGUSON.

Celkovo boli na slovenskom trhu prihlásené značky šiestich výrobcov kombajnov, čo je rovnako, ako v posledných dvoch rokoch.

Napriek medziročnému zlepšeniu registrácie nových kombajnov je zaostávanie za Českou republikou stále výrazné. V ČR dlhodobo prihlasujú od 160 do 180 nových kombajnov ročne. Štatistiky Asociácie poľnohospodárskej a lesníckej techniky (AZeT) v ČR za vlaňajší rok uvádzajú, že na tamojší trh bolo dodaných 195 nových kombajnov. Z hľadiska pomerového ukazovateľa 2:1 v prospech Českej republiky, by tak malo byť na Slovensku prihlásených približne 90 nových strojov. K tomuto číslu sa momentálne nepribližujeme a vzhľadom na významný podiel českých službových kombajnov počas žatvy na Slovensku sa to pravdepodobne tak skoro ani nezmení.

Autor článku: AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments