Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Obilná žatva je v záverečnej fáze, produkcia prevyšuje vlaňajšie výsledky

Obilná žatva je v záverečnej fáze, produkcia prevyšuje vlaňajšie výsledky
insert_photoarbo-kt.cz

Bratislava 20. augusta (TASR) – /UPOZORŇUJEME, ŽE SA JEDNÁ O SPRÁVU Z AUGUSTA 2008/ Obilná žatva vstúpila do záverečnej fázy a produkcia podľa dispečingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) prevyšuje minuloročné výsledky.

Ako TASR informoval hovorca SPPK Stanislav Nemec, tohtoročný zber hustosiatych obilnín a repky olejnej v SR sa pomaly končí.

“K pondelku 18. augusta bolo zozbieraných takmer 95 % obilných plôch, ktorých výmera v tomto roku dosiahla zhruba 648.000 hektárov. Priemerná hektárová úroda jačmeňa zatiaľ podľa hlásení jednotlivých regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr dosahuje 3,9 tony a je približne o 8 % nižšia ako predžatevné štatistické odhady, ale o 24 % vyššia ako minuloročná skutočnosť,” uviedol Nemec a dodal, že na žencov už čaká iba jedno percento jačmennej plochy. “Tento ukazovateľ sa preto pravdepodobne výraznejšie nezmení,” zhodnotil.

Vlaňajšie výsledky prevyšuje aj doterajšia produkcia pšenice. Jej priemerná úroda 4,53 t/ha je o 0,71 t/ha vyššia ako v roku 2007. Hoci Štatistický úrad (ŠÚ) SR v júni avizoval až 4,71 t/ha, reálny nárast kvantitatívnych ukazovateľov je aj v tomto prípade evidentný. V skladoch sa už ocitlo 1,619 milióna ton pšenice, čo predstavuje medziročné zvýšenie o 239.000 ton. Zvyšných 4,5 % plochy, obsiatej touto plodinou, ešte čaká na kombajny, takže celková produkcia sa zvýši.

“Vzrásť však nemusí hektárový priemer, pretože na zber čakajú zväčša nepriazňou počasia najviac postihnuté polia, na ktorých dosiahnu pestovatelia asi len slabšie úrody,” upozorňuje SPPK.

V rámci celého Slovenska sa podľa SPPK doteraz dostalo do sýpok v úhrne 2,585 milióna ton hustosiatych obilnín, teda o 418.000 ton viac ako pred rokom. Pokiaľ ide o repku, pestovatelia do pondelka zozbierali 97 % z jej celkovej výmery s hektárovým priemerom 2,54 ton, ktorý medziročne vzrástol o viac ako pätinu.

Podľa predsedu SPPK Milana Semančíka sa očakávania z hľadiska objemu produkcie letných plodín v podstate plnia.

“Tohtoročnú žatvu na mnohých miestach však negatívne poznamenala nepriazeň počasia, ktorá predĺžila zberové práce a znížila kvalitu úrody. Niektorých poľnohospodárov prenasledovala príroda dokonca aj vtedy, keď už zrno pozbierali. Silné nárazové vetry poškodili viaceré sklady a v spojení s búrkami začali hroziť znehodnotením uskladnených zásob,” konštatoval predseda komory.[size=15][/size]

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: arbo-kt.cz

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments