Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Nový šéf FAO: Ceny potravín v tomto roku mierne klesnú

Ceny potravín sa možno tento rok znížia v dôsledku spomaľovania globálnej ekonomiky, ale iba mierne, žiadny drastický pokles sa neočakáva. Uviedol to dnes nový generálny riaditeľ Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) José Graziano da Silva, ktorý nastúpil do funkcie začiatkom toho roka.

Upozornil zároveň, že aj v roku 2012 budú ceny potravín na svetových trhoch nestále a počet ľudí, ktorým hrozí hlad, sa zvýši v reakcii na nestabilitu v ekonomike.

“Ceny potravín nestúpnu tak ako v predchádzajúcich dvoch či troch rokoch, ale ani výraznejšie neklesnú. Je možné, že dôjde k určitému zníženiu, ale nebude drastické,” vyhlásil nový šéf FAO na tlačovej konferencii.

Rast globálnych cien potravín podľa FAO kulminoval vo februári 2011. Od júna minulého roka vďaka dobrej úrode začali tieto ceny mierne klesať. A obavy z hospodárskej krízy ich stláčajú ďalej smerom nadol.

Vysoké ceny potravín mali za následok zrýchlenie inflácie a prispeli aj k vypuknutiu nepokojov na severe Afriky začiatkom minulého roka.

Graziano da Silva sa domnieva, že spomalenie európskych ekonomík nebude mať vplyv na financovanie projektov FAO, pretože suma, ktorou tieto štáty na ne prispievajú, nie je až taká vysoká. Obáva sa však, že problémy vyspelých krajín negatívne ovplyvnia svetový obchod a dopyt po dovoze z rozvíjajúcich sa štátov, čo v konečnom dôsledku povedie k rastu nezamestnanosti aj počtu tých, ktorým hrozí hlad.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments