Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Nový minister? Potvrdené!

Nový minister? Potvrdené!
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Galéria ministrov pôdohospodárstva od roku 1993.

Kto zasadne v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora na pozíciu ministra pôdohospodárstva? V hre boli dve rovnocenné mená. Aktuality.sk najskôr informovali, že novým agroministrom má byť vodohospodár Martin Kováč, ktorý v súčasnosti zastáva pozíciu štátneho tajomníka agrorezortu. Podľa informácií poľnoinfo.sk už nie je táto nominácia aktuálna.

Nový minister, ktorý povedie pôdohospodárstvo do vymenovania novej vlády po parlamentných voľbách má byť jedna z najskúsenejších osobností agrorezortu. Denník N dnes ako prvý informoval, že agroministrom sa má stať Jozef Bíreš, dlhoročný ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Podľa viacerých zdrojov portálu poľnoinfo.sk Jozef Bíreš takúto ponuku od prezidentky Zuzany Čaputovej dostal a zvažuje ju. Jej prijatie by znamenalo, že po takmer dvadsiatich rokoch vo vedení ŠVPS bude riadiť celé slovenské pôdohospodárstvo.

Rozkývaný sektor

Aj keď chlebové odvetvie vykáže za minulý rok pravdepodobne najlepší hospodársky výsledok od vzniku Slovenskej republiky, aktuálne rezort ohrozujú viaceré riziká. Z hľadiska súčasnej situácie je to podávanie žiadostí o priame platby, ktoré prebieha do konca mája.

Slovensko vstúpilo do nového programového obdobia Európskej únie s nariadeniami, ktoré boli často prijímané na poslednú chvíľu a poľnohospodári nemali priestor si ich osvojiť. Napriek tomu, že rezort disponuje európskymi prostriedkami na vzdelávanie, mimoriadne školenia v regiónoch na oboznámenie sa s novými podmienkami Strategického plánu, sa až na malé výnimky neuskutočnili. Všetky tieto faktory vytvárajú obavy z toho, ako poľnohospodári zvládnu podávanie žiadostí a s akou úspešnosťou budú vyplácané prostriedky od decembra 2023.

Ekonomickým rizikom o ktorom sa hovorí najmä v posledných týždňoch je bezcolný obchod s Ukrajinou. Obilniny a olejniny, ktoré mali cez Slovensko smerovať na tradičné ukrajinské trhy končili aj u našich obchodníkov a spracovateľov. Výsledkom je nie len zníženie cien agrárnych komodít, ale aj obavy, či tamojšia produkcia spĺňa európske normy. Práve za kontrolu produkcie umiestnenej na domáci trh zodpovedá úrad, kde Bíreš dlhodobo pôsobí. Momentálne sa čaká na likvidáciu 1500 ton ukrajinskej pšenice, ktorá by sa mala nachádzať v Mlyne Kolárovo.

Jozef Bíreš môže v súvislosti s dovozom produkcie očakávať tvrdé ataky opozície. Témy ukrajinského obilia sa chytili politici napriek tomu, že ide v prvom rade o ekonomické ohrozenie poľnohospodárstva a nie zdravotné riziko pre obyvateľstvo. Pesticíd Chlórpyrifos, ktorý sa našiel v pšenici v Kolárove, bol v Európskej únii ešte v roku 2016 povolený v množstve 0,05 mg/kg. Výsledky ukrajinskej pšenice vykazujú 0,026 mg/kg a aktuálne platný limit v Európskej únii je 0,01 mg na kilogram.

Stretnutie prezidentky s predsedami

autor: Jozef Bíreš, vľavo

Je pravdepodobné, že mená tých, ktorí budú v nasledujúcich mesiacoch spravovať štát sa dostanú na verejnosť v stredu (10. mája 2023). Prezidentka sa stretne s predsedami parlamentných politických strán, aby s nimi prerokovala pripravovanú vládu odborníkov.

Zuzana Čaputová vymenuje úradnícku vládu v týždni od 15. mája 2023. Predsedom vlády bude súčasný viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor.

S Jozefom Bírešom sa nám v utorok v čase písania článku spojiť nepodarilo. V stredu ráno pre poľnoinfo.sk ale svoje vymenovanie za ministra potvrdil. Uviedol, že do vedenia MPRV SR vstupuje s viacerými prioritami. Hlavnou je pomoc poľnohospodárom a potravinárom.


Poznámka poľnoinfo.sk: Správa bola oproti zverejneniu v utorok, aktualizovaná v poslednom odstavci v stredu o 6:40.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Galéria ministrov pôdohospodárstva od roku 1993.

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ondo
Ondo
9. máj 2023 23:03

Uz aby tam bol a rozumel sa do problematiky.

Stefan
Stefan
10. máj 2023 0:51

Post ministra pôdohospodárstva na Slovensku môže zastavať aj matka Tereza , Budha , alebo aj Dalajláma . Nik z nich nezabráni voľnému pádu . Slovenské poľnohospodárstvo je ako titanik , ktorý ide pomaly ku dnu .

kalman
kalman
12. máj 2023 7:40
Odpoveď na  Stefan

Prajem veľa zdaru a mal by hneď od podlahy – zrušiť všetky priblblé nariadenia vlády o vypisovaní excelovských tabuliek vlastníkov a nájomcov – vysvetlenie, že to treba písať, ale nikto to kontrolovať nebude neobstojí, ďalej zrušiť nariadenie, ktorým musíme vypisovať informačné listy, pretože je to neskutočne zložitý, neprehľadný a miestami… Celý komentár »

Johnny
Johnny
12. máj 2023 10:57
Odpoveď na  kalman

problém je v tom, že ten výmysel excelovských tabuliek je v zákone, nie v nariadení vlády, takže zrušiť ho môže iba parlament.

Ja,L.
Ja,L.
12. máj 2023 12:39
Odpoveď na  kalman

Informačné listy v elektronickej podobe má na starosti Ekonomický ústav poľnohospodársky. Vôbec nie je zosúladené s platnými zákonmi o účtovníctve. Na všetko žiada komentáre. Aj to je chyba ak ste voľačo pred 8 mesiacmi drahšie predali než teraz aká suma vyskočila z “úradníkovej hlavy”. Je veľmi veľa nezrovnalostí, /v jednoduchom… Celý komentár »

mária
mária
13. máj 2023 16:47
Odpoveď na  Ja,L.

Ak máte na mysli Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva (VÚEPP), tak tento rozhodnutím ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka dňom 1.1. 2022 zanikol.

KarolKoko
KarolKoko
13. máj 2023 18:37
Odpoveď na  mária

Nezanikol
Len sa premenoval a premiestnil na ministerstvo ako jedna zo sekcií ministerstva: 900 SEKCIA STRATÉGIÍ, ANALÝZ A PRIEREZOVÝCH ČINNNOSTÍŠtefan Adam, Ing. PhD.
generálny riaditeľ
Telefón: 59266-344

realista
realista
14. máj 2023 9:55
Odpoveď na  KarolKoko
KarolKoko
KarolKoko
14. máj 2023 21:56
Odpoveď na  realista

„Nezanikol“!!!
Len sa
“pretransformoval”!
Tí, ktorí
vedia o čo ide, vedia aj pochopiť, ako to bolo myslené!
Pani
Nouzovská je spokojná, aj pán Adam je spokojný.

Jozef Bulla
Jozef Bulla
17. máj 2023 8:04
Odpoveď na  KarolKoko

Ja som nespokojný, lebo likvidacia storočnej inštitúcie je nekultúrna a dehonestujúca nielen historiu,ale realitu. Pán Adam ako absolvent Mechanizačnej fakulty nie je schopný posúdiť to čo vykonal.Sekcia v novej vláde je iluzórium,ale ADAM ako v Biblii je večný! Ďakujem za Vaše stanoviská.prof. Jozef Bulla DrSc