Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Novou maštaľou zvýšia produkciu mlieka a znížia náklady /fotopríloha/

Novou maštaľou zvýšia produkciu mlieka a znížia náklady /fotopríloha/
insert_photopoľnoinfo.sk

V období, keď väčšina chovateľov obmedzuje stavy hovädzieho dobytka, buď priamo ich predajom na bitúnok, alebo v lepšom prípade vývozom do zahraničia, v PVOD Kočín /okres Piešťany/ dnes odovzdali do užívania novú farmu dojníc s rozpočtovým nákladom približne 2 324 tisíc eur /70 miliónov korún/.

„O stavbe tohto objektu sme rozhodli v období, keď sme nevedeli, že mlieko bude tak lukratívne i zatracované,“ hovorí Jozef Puvák, predseda PVOD Kočín.

Farmu na hospodárskom dvore v Šterusoch si bol pozrieť aj minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan, ktorý je rád, že poľnohospodári v tomto podniku neustúpili a verili, že kríza nebude dlhodobá a je len výkyvom, ktorý sa stáva bežne.

„Výstavbou farmy môžu výrazne znížiť náklady. Cena mlieka už pravdepodobne nebude dosahovať astronomických výšok, ale každý producent môže prispieť k znižovaniu nákladov. Rozumná investícia je k tomu najlepším pomocníkom,“ povedal minister pôdohospodárstva.

A investícia, aj napriek tomu, že výstavba trvala len sedem mesiacov, to bola značná. Keď ju rozmeníme na drobné, tak 40 percent prostriedkov na nový objekt pochádza z Programu rozvoja vidieka na roky 2007 – 2013, približne štvrtina prostriedkov bolo vlastných a projekt financovali aj z bankového úveru.

„V súčasnosti dodávame 12 tisíc litrov mlieka denne, ale veľmi rýchlo musíme začať dodávať 20 tisíc litrov mlieka, aby sme mali prostriedky na splácanie úverov,“ hovorí Jozef Puvák.

Nový objekt je projektovaný pre takmer päťsto kráv a súčasťou je dojáreň 2 x 16. Do budúcnosti počítajú v Šterusoch aj s výstavbou bioplynovej stanice. V niektorých pôvodných objektoch družstva naďalej zostane chov dojníc, iné sa upravia pre ostatné kategórie hovädzieho dobytka.

Družstevníci v PVOD Kočín patria medzi špičkových chovateľov. Podľa Slovenskej holsteinskej asociácie, dosiahlo úžitkovosť viac ako 100 tisíc kilogramov mlieka na kravu len desať dojníc na Slovensku. Z toho dve sú z PVOD Kočín.

Minister pôdohospodárstva hovoril pre poľnoinfo.sk aj o podporách, ktoré môžu producenti mlieka v budúcom roku získať.

„Pomoc sa snažíme maximálne nasmerovať na produkciu mlieka. Maximálna podpora, ktorá môže byť vyplatená na VDJ je 148 eur a túto podporu budúci rok zvyšujeme o 56 eur,“ uviedol minister.

Ďalšie prostriedky môžu byť vyplatené zo štátnej pomoci a minister verí, že podpora z tejto kapitoly môže dosiahnuť až 10 miliónov eur. K prostriedkom treba pripočítať aj zdroje, ktoré vyčlenila komisárka Mariann Fischerová Boelová vo výške 280 miliónov eur a z ktorých príde slovenským roľníkom na účet približne 2 milióny eur.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Dobrovič
Dobrovič
27. november 2009 11:39

a prajem PD Kočín aby sa im investícia čo najskôr vrátila

občan Šterús
občan Šterús
7. január 2011 10:30

Postavte bioplynovu stanicu
Ušetrite životné prostredie
Získate energiu, a vitvoríte nové pracovné priležitosti

mirka
mirka
2. apríl 2011 12:05

bola som tam…. videla som skusila som pracovala som ….prijemny ludia super kolektiv…nech sa im dari vela uspechov panovi predsedovi Puvakovi ….