Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Nové vedenie rezortu by malo prijať razantné opatrenia

Nové vedenie rezortu by malo prijať razantné opatrenia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ak chceme, aby slovenské potraviny nemizli z pultov, nové vedenie rezortu pôdohospodárstva by malo prijať razantné opatrenia. Uviedla to vo svojom stanovisku Potravinárska komora Slovenska (PKS).

“Klesajúce tržby poľnohospodárov, prebytky na medzinárodných trhoch, nízky podiel domácich potravín na trhu a klesajúca konkurencieschopnosť potravinárov sú aktuálnymi opatreniami, ktoré vyžadujú akútne riešenia zo strany nového vedenia ministerstva pôdohospodárstva,” spresnila komora.

V oblasti poľnohospodárstva bude podľa PKS potrebné v krátkom čase hľadať opatrenia v súvislosti s klesajúcimi tržbami poľnohospodárskych podnikov spôsobenými prebytkami a nízkymi odbytovými cenami základných produktov, najmä mlieka a mäsa, ale aj obilnín. V potravinárskom priemysle bude nevyhnutné venovať pozornosť systémovej podpore zvýšenia konkurencieschopnosti domácich potravinárskych podnikov, a to aj prehodnotením nastavenia Programu rozvoja vidieka.

V dôsledku toho, že predchádzajúce vlády koncentrovali pozornosť predovšetkým na podporu prvovýroby, otvárajú sa podľa potravinárskej komory nožnice v ekonomických ukazovateľoch medzi prvovýrobou a potravinárskym priemyslom. Vývoj vyúsťuje do kontinuálneho zvyšovania podielu vyvážaných produktov prvovýroby na úkor spracovaných potravín s vyššou pridanou hodnotou, v dôsledku čoho pasívne saldo medzinárodného obchodu v potravinárskych produktoch dosiahlo podľa Zelenej správy rekordnú zápornú hodnotu 1,1 miliardy eur.

Nové vedenie ministerstva by sa podľa PKS malo snažiť udržať vysoký štandard kvality a bezpečnosti slovenských potravín aj vďaka účinnej potravinovej kontrole. PKS považuje za potrebné zachovať tlak na subjekty maloobchodu v oblasti zvýšenia podielu slovenských výrobkov na pulte obchodov, ale nájsť tiež mechanizmy na zvýšenie podielu slovenských potravín v nákupoch subjektov verejnej správy, v školskom stravovaní a reštauračných službách. Vzhľadom na pozitívne skúsenosti so znížením sadzby DPH na vybrané kategórie potravín od 1. januára 2016 PKS očakáva, že znížená sadzba DPH bude rozšírená na všetky potraviny.

V súvislosti s predsedníctvom Európskej únie od 1. júla 2016 PKS očakáva, že Slovenská republika a osobitne rezort pôdohospodárstva bude okrem riešenia problematiky vzťahov medzi dodávateľmi a obchodnými reťazcami, ktorá patrí medzi priority slovenského predsedníctva, iniciátorom prehodnotenia pretrvávajúcej obchodnej vojny medzi Európskou úniou a Ruskom a jej negatívnych dosahov na agrosektor, a tiež prehodnotenia doterajšieho podporného postoja k pripravovanej dohode o liberalizácii obchodu s USA prinajmenšom v agropotravinárskej oblasti.

PKS zdôraznila, že v prípade naplnenia plného funkčného obdobia novej vlády pripadne ministerstvu pôdohospodárstva aj zodpovedná úloha podieľať sa na nastavení Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na nasledujúce programové obdobie. V tejto oblasti je potrebné presadiť konečné zrovnoprávnenie dotácií v starých a nových členských krajinách EÚ.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
pišta
pišta
24. marec 2016 20:17

Správne. Nové vedenie rezortu by malo spraviť razantné opatrenie, a to odvolať celé vedenie PPA a hneď po tomto kroku podať demisiu. Tento krok pomôže jednak prvovýrobcom ale aj spracovateľom. Ako druhý krok zrušenie veterinárnej a potravinovej správy. Lebo je nehorázne, že spracovatelia vláčia na slovensko kadejaké lacné mlieko zo… Celý komentár »

bps
bps
24. marec 2016 21:37

Na večné časy ! A nikdy inak ! čistý betón…

jm
jm
24. marec 2016 22:05

Prečítal som si uvedenú zelenú správu.Len sa nejak neviem dočítať o roztváraní nožníc v ekonomických ukazovateľoch v neprospech potravinárskeho odvetvia. Porovnávam z tabuliek :poľnohospodrstvo v roku 2014 malo stratu 4,7 mil Eur,potravinárstvo v tom istom roku zisk 170,1 mil Eur.Podiel podpôr v poľnohospodárstve na výnosoch dosiahol 30,9 %.Trochu zvláštne nožnice.… Celý komentár »

Paľo
Paľo
25. marec 2016 5:10

Plne súhlasím s “jm/24.03.2016”

G.S.
G.S.
25. marec 2016 19:06

Takže preložené do rozumnej reči – My nebudeme platiť prvovýrobe ani len ceny aké sú v okolitých krajinách a štát to má urobiť za nás. A zároveň požadujeme presunúť všetky peniaze z PRV na potravinárstvo, veď my sme v strate a prvovýroba má zisk. Milí moji zlatí potravinári ale ono… Celý komentár »

realista
realista
26. marec 2016 22:43

dufam ze siet da nejakeho polnohospodara za statneho tajomnika ktory vie riesit aj problemy v polnohospodarstve lebo ak nie tak polnohospodarstvo u nas skoncilo