Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

NKÚ: Zmluvy v SPF boli pripravované nedôsledne

NKÚ: Zmluvy v SPF boli pripravované nedôsledne
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zmluvy na predaj či prenájom pozemkov boli v Slovenskom pozemkovom fonde pripravované nedôsledne a nesystematicky. Kým niektoré boli podpísané do dvoch mesiacov od podania žiadosti, iné až o sedem rokov, čo naznačuje možnosti korupčného správania. O výsledkoch kontroly zameranej na hospodárenie SPF informovala hovorkyňa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Daniela Bolech Dobáková.

Viacerým externým advokátskym kanceláriám podľa nej fond vyplatil milióny eur v rozpore s právnymi predpismi. SPF mal množstvo nedostatkov v evidencii pozemkov štátu a nezistených vlastníkov, ktoré spravuje.

Závažným zistením je fakt, že fond nevedie vlastnú evidenciu pozemkov, ale vychádza len z údajov zapísaných v katastri nehnuteľností. Vzťah SPF k pozemkom nie je v katastri vždy riadne zaevidovaný, sú v ňom významné nezrovnalosti, a to hlavne pri zápisoch neznámych či nezistených vlastníkov, upozorňuje NKÚ.

Kontrolou sa podľa hovorkyne zistili prípady predaja pozemkov, keď žiadateľ kupoval pôdu s cieľom zriadenia ovocného sadu, hoci aj z ortofotomapy bolo zrejmé, že v susedstve je intenzívna výstavba a je teda predpoklad, že tieto pozemky budú využité ako stavebné.

Najvyšší kontrolný orgán rada fondu ani iné kontrolné mechanizmy podľa NKÚ neplnili svoju úlohu dostatočne. Aj tieto zistenia kontrolórov bude v utorok na zasadnutí parlamentnému výboru pre financie a rozpočet prezentovať podpredseda NKÚ SR Ľubomír Andrassy.

Podľa úradu je dôležité pokračovať v systematických pozemkových úpravách, kde by mal zohrávať aktívnu úlohu taktiež SPF. Výsledky kontroly zaslal kontrolný úrad orgánom činným v trestnom konaní z dôvodu možného podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, hlavne zo zanedbania povinností pri správe cudzieho majetku.

Vlčan: Navrhol som legislatívne zmeny

Agrominister Samuel Vlčan víta iniciatívu poslancov Národnej rady SR, ktorí ešte v máji 2020 požiadali Najvyšší kontrolný úrad SR o kontrolu v SPF. V rámci boja o očistu celého agrorezortu bude minister dohliadať, aby sa závery a odporúčania z kontroly uviedli do procesov v SPF. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v reakcii na správu NKÚ.

“Je to jediná možná cesta, ako dostať náš rezort z módu rizík korupcie a korupčných škandálov do normálu. Navrhol som viaceré legislatívne zmeny týkajúce sa najmä veľkého počtu nevybavených žiadostí na SPF. Očakávam, že v najbližšom období predstaví nové vedenie SPF aj vlastné návrhy na ďalšie zmeny, ktoré podporím,” uzavrel minister.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
AgroEkoFin
AgroEkoFin
18. marec 2022 15:54

Bolo by načase aby sa konečne spravila inventúra aj v tomto rezorte. Komunikácia s poľnohospodármi absolútne žiadna, nevybavené žiadosti, žiadne odpovede, aspoň náznak ochoty odpovedať, zdvihnúť telefón. Absolútne sú ako zamrežovani ..a vôbec nekontroluju opodstatnenie žiadosti o zmluvu s SPF. Stále dokola tie isté spoločnosti družstva sro.. od roku 2016… Celý komentár »