Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Nitriansky kraj bol vlani najväčším producentom vajec v SR

Nitriansky kraj bol vlani najväčším producentom vajec v SR
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tržby poľnohospodárov v Nitrianskom kraji pri predaji rastlinných produktov vzrástli vlani o desiatky percent. Z údajov, ktoré spracováva Štatistický úrad (ŠÚ) SR, vyplýva, že tržby za predaj rastlinných výrobkov z prvovýroby dosiahli v roku 2018 celkovo 506,4 milióna eur a oproti roku 2017 vzrástli o 54,6 percenta. Na celoslovenských tržbách za rastlinné výrobky sa Nitriansky kraj podieľal 46,6 percenta.

Tržby za predaj živočíšnych výrobkov z prvovýroby dosiahli vlani sumu 159,2 milióna eur a klesli oproti predchádzajúcemu roku o 3,8 percenta.

„Z toho tržby za predaj jatočného hovädzieho dobytka vrátane teliat tvorili 6,7 percenta, jatočných ošípaných 22,8 percenta a jatočnej hydiny 12,9 percenta. Podiel Nitrianskeho kraja na tržbách za predaj živočíšnych výrobkov v SR bol 21,5 percenta,“ informovala Eva Rakovská z nitrianskeho pracoviska ŠÚ SR.

Podľa štatistických údajov sa v roku 2018 v porovnaní s predchádzajúcim rokom  znížila produkcia kravského mlieka v Nitrianskom kraji o 3,6 percenta.

„Od začiatku roka dosiahla 165,2 milióna kilogramov, pri priemernej výrobe mlieka na kravu 8384,2 kilogramu,“ konštatoval ŠÚ SR.

Naopak, produkcia slepačích vajec sa vlani v Nitrianskom kraji v porovnaní s rokom 2017 zvýšila o 4,1 percenta. Celkovo dosiahla 436,4 milióna kusov pri priemernej znáške 252,3 kusov na sliepku.

„Nitriansky kraj bol v rámci krajov SR najväčším producentom vo výrobe vajec s 35-percentným podielom,“ uvádza ŠÚ SR.

Výmera ornej pôdy v Nitrianskom kraji tvorila vlani 63,9 percenta z celkovej výmery územia kraja. Orná pôda Nitrianskeho kraja zaberala 28,8 percenta výmery ornej pôdy celej SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments