Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Nitra nezostala nič dlžná svojej poľnohospodárskej povesti

Nitra nezostala nič dlžná svojej poľnohospodárskej povesti
insert_photoSPPK - Parkovisko výstaviska v Nitre (22.2.2024).

Ulicami Nitry sa počas štvrtka prehnalo asi 160 kusov poľnohospodárskej techniky. Poľnohospodári z regiónu poňali protestnú akciu pod hlavičkou Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory vo veľkom.

„V Nitre sa stretlo zhruba 160 kusov rôznej techniky, prevažne traktorov. Najväčší počet prišiel od Topoľčian, a to 83, okrem traktorov tu máme zhruba 220 ľudí. Preto je ich tak veľa, pretože všetkým týmto poľnohospodárom záleží na tom, aby sa vyrábalo, a nie úhorovalo,“ skonštatoval Igor Jakubička, predseda PD Devio Nové Sady a zároveň predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Nitra.

Do Nitry postupne od predpoludnia prichádzali traktory zo štyroch rôznych smerov. Konvoje vyrazili z obcí Branč, Neverice, od Vrábeľ a už spomínaných Topoľčian. Miestom stretnutia sa stalo parkovisko pred národným výstaviskom Agrokomplex, kde na jednotlivé skupiny už čakali vyčlenené miesta na státie.

„Na stromoch okolo parkoviska sú pripevnené čierne vrecia na odpad. Môžete si vyzdvihnúť aj občerstvenie. V prípade potreby ísť na toaletu máte k dispozícii nákupné centrum alebo toalety v budove Inštitútu znalostného poľnohospodárstva a inovácií naproti,“ informovala prichádzajúcich zástupkyňa organizátorov.

Medzi prvými dorazila skupina z južného regiónu, poslední prišli Topoľčanci. Ich trúbenie bolo počuť pred výstaviskom už z diaľky. Samotné stroje sa  objavili asi až o dve desiatky minút potom, ako ich začalo byť počuť.

„Išlo sa nám veľmi dobre, na ceste neboli problémy a vodiči nás rešpektovali, mám pocit, že pochopili, prečo sa toto všetko deje,“ vyjadril sa jeden z traktoristov zo zlatomoravského regiónu.

„Polícia nás čakala v Nitre a umožnila súvislý prejazd cez všetky križovatky. Vodiči cestou sem cez menšie obce nás však úplne nerešpektovali. Mnohí, vrátane kamionistov, sa nás pokúšali predbiehať,“ dodal zas poľnohospodár, ktorý prišiel z južného smeru.

Organizátori pred davom protestujúcich predniesli prejavy s výhradami, ktoré sa stali dôvodom protestu. Nechýbalo súhlasné trúbenie traktorov.

Chceme vyrábať

„Prišli sme podporiť všetkých európskych farmárov a protestovať proti európskej byrokracii a ťažko zrealizovateľnej zelenej politike, ktorú Európska únia pretláča. Som rád, že tento názor zdieľajú poľnohospodári po celej Európe, a že v tom nie sme sami,“ vyjadril sa Róbert Meszároš, predseda PD Ivanka pri Nitre, ktorý pred davom tiež vystúpil.

Na traktoroch v Nitre nechýbali ani protestné nápisy hlásajúce to, že poľnohospodári chcú pestovať plodiny a nie buriny, a že nechcú byť byrokratmi, ale poľnohospodármi.

„Chceme robiť takzvané mikroriadenie podnikov a venovať sa výrobe, aby sme boli čo najefektívnejší a konkurencieschopní. Namiesto toho musíme utekať do kancelárie, kde zo siedmich dní do týždňa strávime štyri. V tom čase sme administratívni pracovníci. My sa chceme venovať rastlinnej a živočíšnej výrobe, a nie kancelárskej práci,“ dodal Igor Jakubička.

Po trinástej hodine popoludní sa všetci zúčastnení za sprievodu polície vybrali na protestnú jazdu mestom.

Podobný priebeh mali podujatia v mnohých regiónoch Slovenska spravidla za účasti desiatok kusov techniky.

Prišiel medzi svojich

V Nových Zámkoch vyrazili traktory na protestnú jazdu od kúpaliska Štrand ešte dopoludnia. V jednom z traktorov sa viezol aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Protestujúcich poľnohospodárov prišiel podporiť do jemu blízkeho regiónu – s predstaviteľmi miestneho agropodniku ešte vlani v lete ako opozičný poslanec zrealizoval s dnešným premiérom aj žatevný výjazd.

„Plním, čo som sľúbil, že som povedal, že podporím tento protest dnes – vo štvrtok, a to hlavne z dôvodov toho, že plne podporujem poľnohospodárov u nás na Slovensku, prečo protestujú. Hlavne je to v kontexte rôznych nezmyslov, ktoré nariaďuje Európska komisia,“ vyjadril sa Richard Takáč pre RTVS.

Vo vyjadrení, ktoré odvysielala verejnoprávna televízia zaznelo aj to, že pondelkový protest nebol o tom, o čom mal byť tak, ako ten štvrtkový, a že má indície, že bol politicky motivovaný. To jeho organizátori už v uplynulých dňoch opakovane odmietli.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: SPPK - Parkovisko výstaviska v Nitre (22.2.2024).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Sesto6
Sesto6
22. február 2024 22:28

Tak to to je fakt sila. minister ide protestovat. A ked treba rokovat s europskymi partnermi, tak je zalezeny kto vie kde. Z traktora sa poziadavky asi najlepsie vybavia.

Lukas
Lukas
22. február 2024 21:36

Nevie koho myslel že riadi pondelkový protest Soros či kto ? Lebo k jednej veci sa nechce vyjadriť to je k požiadavkám k rovnoprávnosti odvody a Spf vlastne sa vyjadruje len k sppk a pondelkový ignoruje