Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Nemecký minister poľnohospodárstva: Chápem hnev našich farmárov

Nemecký minister poľnohospodárstva: Chápem hnev našich farmárov
insert_photoMesse Berlin GmbH - Spolkový minister poľnohospodárstva Cem Özdemir.

Najvýznamnejšia svetová poľnohospodárska výstava Grüne Woche v Berlíne začala v piatok počas prebiehajúcich farmárskych protestov. Na dialóg medzi roľníkmi a politikmi vyzýva berlínsky primátor, šéf nemeckých poľnohospodárov hovorí o potrebe väčšej podnikateľskej slobody a spolkový minister prirovnáva situáciu k plnému sudu s pušným prachom, ktorý sa nenaplnil z večera do rána.

Vstúpiť do dialógu

Tradične v predvečer otvorenia výstavného areálu sa uskutočnil otvárací ceremoniál. Zúčastnili sa ho špičky nemeckého a európskeho poľnohospodárstva. Vzhľadom na niekoľkotýždňové protesty, ktoré ochromujú nemeckú metropolu bol prekvapivý príhovor berlínskeho primátora Kaia Wagnera.

„Tam, kde majú farmári existenčné obavy, musíme vstúpiť do dialógu. Je dôležité navzájom sa počúvať a pristupovať k sebe tak, aby sme výzvy riešili radšej spoločne, ako proti sebe. Len tak z toho môžu profitovať všetky strany – farmári, politici aj spotrebitelia,“ uviedol v modernej hale City Cube berlínsky primátor.

Podpora verejnosti

Verejnosť, podľa Joachima Rukwieda, predsedu Nemeckého zväzu farmárov (DBV) chápe protesty poľnohospodárov.

„Protesty farmárov získali veľkú podporu obyvateľstva – napriek prekážkam, ktoré spôsobili,“ uviedol Rukwied.

Má to súvisieť podľa neho s tým, že ľudia majú dojem, „že vláda im skôr vládne, ako by sa s nimi rozprávala. Politika sa musí opäť priblížiť k ľuďom. Ľudia potrebujú perspektívy a poľnohospodárstvo potrebuje viac podnikateľskej slobody, viac priestoru na dýchanie, lepší prístup k inováciám a musí byť menej obmedzované. Namiesto toho politici prostredníctvom Rady pre potraviny hovoria ľuďom, koľko zeleniny alebo rýb by mali jesť. To je v rozpore so slobodou výberu: Jedlo je potešenie, každý by mal jesť to, na čo má chuť.“

Autor Messe Berlin GmbH – Joachim Rukwied, predseda Nemeckého zväzu farmárov.

Vo svojom prejave Rukwied ďalej zdôraznil potrebu silného a konkurencieschopného poľnohospodárstva v Nemecku. Na pozadí súčasných protestov a diskusií o zrušení dotácií na poľnohospodársku naftu opäť zopakoval požiadavku poľnohospodárov na stiahnutie týchto plánov.

„Potravinovú bezpečnosť nemožno považovať za samozrejmosť. Tento pohľad musí byť začlenený do nadchádzajúcich politických rozhodnutí,“ zdôraznil Rukwied a vyzval politikov, aby konali.

Metafora suda s pušným prachom

„Veľmi chápem hnev našich farmárov,“ uviedol spolkový minister poľnohospodárstva Cem Özdemir.

Zrušenie oslobodenia od dane z motorových vozidiel a zrušenie poľnohospodárskej nafty nebolo podľa jeho slov v pôvodnej podobe v poriadku.

„Skutočnosť, že stále existujú protesty, ukazuje, že poľnohospodárska nafta sa stala metaforou suda s pušným prachom, ktorý bol plný už v čase, keď som sa stal ministrom. Nastal čas hovoriť o problémoch, ktoré boli roky zanedbávané,“ uviedol nemecký minister.

Politik vo svojom otváracom prejave ocenil poľnohospodárstvo ako „dôležitú súčasť našej komunity vo vidieckych oblastiach“.

„Ten, kto posilňuje vidiecke oblasti, posilňuje sociálnu súdržnosť a zabezpečuje, že radikálne sily nebudú silnieť,“ povedal Cem Özdemir a doplnil, že ľudia vo vidieckych oblastiach by nemali mať pocit, že politika vníma len mestskú perspektívu.

„Myslím to sebakriticky voči mojej vláde,“ povedal minister.

Zelený týždeň

Grüne Woche premení Berlín na svetové hlavné mesto potravín, poľnohospodárstva a záhradníctva od 19. do 28. januára 2024. Návštevníkov čaká 1 400 vystavovateľov zo 60 krajín sveta. Výstavy sa zúčastňuje väčšina štátov Európskej únie, často na úrovni národných stánkov. Výnimkou nie sú ani štáty Vyšehradskej štvorky, ktoré sa okrem Slovenska podujatia zúčastnia. Prečo je Grüne Woche opäť bez našich potravinárov prezentujúcich sa v slovenskom stánku sme sa pýtali rezortného ministerstva. To na otázky portálu poľnoinfo.sk nereagovalo.

Autor Messe Berlin GmbH – Nemecký a český minister počas otváracieho turné výstavy Grüne Woche v Berlíne (19.1.2024).

Messe Berlin, ako organizátor výstavy, očakáva viac ako 300 000 návštevníkov. Politickým vrcholom výstavy bude konferencia ministrov poľnohospodárstva, ktorá sa uskutoční v sobotu. Zúčastní sa jej 70 šéfov agrorezortov z celého sveta.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Messe Berlin GmbH - Spolkový minister poľnohospodárstva Cem Özdemir.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments