Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Nekonečný príbeh o zavedení podpory neuzavrela ani koaličná rada

Nekonečný príbeh o zavedení podpory neuzavrela ani koaličná rada
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Včera zasadala koaličná rada a dvaja vládni partneri nesúhlasili s podobou redistributívnej platby, ako ju navrhol Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva. K zhode medzi ministrom a stranami SaS a Sme rodina tak nedošlo ani po koaličnej rade.

Dohodnú sa v štvrtok?

„Súhlasím s redistributívnou platbou aj pre poľnohospodárov hospodáriacich na menej ako 5 hektárov, ale je potrebné stanoviť podmienky a výšku podpory tak, aby to nespôsobilo deformácie a špekulácie s pôdou, čo tento sporný návrh môže vyvolávať,“ povedala Jarmila Halgašová, poslankyňa SaS pre poľnoinfo.sk.

Minister však pravdepodobne kompromisom naklonený nebol a mal trvať na návrhu, aby bola platba zavedená na prvých 28 hektárov bez minimálnej hranice a v rovnakej výške. Keďže na koaličnej rade nedošlo k zhode, ministerstvo má vládnym partnerom sprístupniť ďalšie návrhy.

„Nie sme proti zavedeniu redistributívnej platby. Ministerstvo má pripraviť alternatívny návrh pri financovaní prvých hektárov a ten majú zaslať koaličným partnerom do štvrtka. V piatok tak môžu odsúhlasený návrh zaslať do Bruselu,“ hovorí Jaroslav Karahuta, predseda agrovýboru NR SR (Sme rodina) pre poľnoinfo.sk.

Ten spomína aj to, že v žiadnom prípade nemajú záujem menších roľníkov ukrátiť o podpory.

„V priebehu tohto roka vytvoríme návrh, ako investične podporiť najmenších hospodárov tak, aby to prinieslo efekt im a najmä krajine, v podobe dostatku kvalitných a prístupných potravín. V budúcom roku chceme, aby bola vyhlásená investičná výzva zacielená na nich,“ hovorí Jaroslav Karahuta.

Štruktúra pestovateľov

Žiadateľov, ktorí hospodária na prvých piatich hektároch je presne 6 809. Uvádza analýza, ktorú nám agrorezort sprístupnil a podľa ktorej sa minister aj riadil pri presadzovaní redistributívnej platby bez minimálnej hranice. Celkovo žiadatelia, ktorí hospodária do 5 hektárov, obhospodarujú výmeru 18 179 hektárov poľnohospodárskej pôdy.

Z uvedenej výmery podľa analýzy pestujú zeleninu na 440 hektároch pôdy, sady sa nachádzajú na výmere 254 hektárov, plantáže drobného ovocia na ploche 52,7 hektára a vinohrady na výmere 279 hektárov. Ak by sme zeleninu, ovocie a vinič spočítali, celkovo zaberajú plochy špeciálnych plodín 5,6 percenta z výmery na ktorej hospodária.

Špeciálne plodiny sú u najmenších hospodárov na výrazne väčšej výmere, ako u poľnohospodárov, ktorí hospodária na výmere nad 500 hektárov. Celkovo je, podľa dokumentu MPRV, žiadateľov v tejto skupine 989 a spolu hospodária na výmere takmer 1,3 milióna hektárov poľnohospodárskej pôdy. Podiel zeleniny, sadov, plantáží drobného ovocia a vinohradov na ich celkovej výmere tvorí 1,06 percenta.

Gro dobytka vo väčších stádach

Rezortný dokument opomína produkciu živočíšnych komodít. Podľa údajov, ktoré nám poskytli Plemenárske služby SR ešte v lete minulého roka, sa na Slovensku chová 122,5 tisíc dojníc. Z toho 112 tisíc zvierat je umiestnených v chovoch, kde presahuje počet dojníc v stáde 50 kusov.

V stádach do 10 dojníc je umiestnených necelých 6 tisíc zvierat a celkový počet najmenších fariem s produkciou mlieka dosahuje 2 500.

SPPK čaká

K redistributívnej platbe sa dnes opäť vyjadrila aj Slovenská poľnohospodárska potravinárska komora.

„Znova musíme zdôrazniť, že redistributívna platba nie je najväčším problémom odvetvia. Okrem nej je aj množstvo iných zásadných vecí (spôsob schvaľovania Strategického plánu, Plán obnovy EÚ, chýbajúca covidová podpora pre podniky…), na ktoré upozorňujeme Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Ešte raz zdôrazňujeme, že nie sme proti zavedeniu redistributívnej platby. Vadí nám ale spôsob, časový stres a forma jej prijímania,“ uvádza v písomnom stanovisku SPPK.

Komora ďalej informuje, že dnes a uskutočnilo aj mimoriadne rokovanie jej predstavenstva.

Vzhľadom na rýchly vývoj situácie a zapojenie sa celej koalície do diskusie ohľadne stavu v rezorte sa Predstavenstvo SPPK rozhodlo počkať s oznámením termínu a formy protestu v teréne. Potrebujeme totiž poznať oficiálne nariadenie vlády SR k výslednej podobe redistributívnej platby, ktoré by mala v najbližších dňoch schvaľovať vláda a ktoré naznačí aj ďalší vývoj situácie v rezorte,“ uvádza SPPK v reakcii na včerajšiu koaličnú radu.

Redistributívna platba má podporiť prvé hektáre poľnohospodárskeho podniku. O tom, či ju členský štát Európskej únie v roku 2021 zavedie, má upovedomiť Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka EK v Bruseli do 19. februára 2021.

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
12 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Nohavica
Nohavica
16. február 2021 18:08

…“v priebehu tohto roka vytvoríme návrh, ako investične podporiť najmenších hospodárov“… to máte z toho, že sa v r.2020 chodilo po výletoch, zariaďovali sa kancelárie, do funkcií sa umiestňovali kamaráti (ktorí tam nakoniec ani nezostali)…a na robotu nezostal čas….aj ministrov deň má len 24 hodín…všetko zle…

GJ
GJ
17. február 2021 8:19
Odpoveď na  Nohavica

Pána Jaroslava Aleažpotom Karahutu netreba brať celkom vážne. Vážne treba brať skôr iniciatívu jeho slečny asistentky v boji za ochranu zvierat.

Nohavica
Nohavica
17. február 2021 9:14
Odpoveď na  Nohavica

…ja už ani neviem koho môžem brať vážne ?…

Palo
Palo
16. február 2021 18:51

Skúsme sa pozrieť na uvedenú analýzu z tohoto pohľadu: Počet fariem pestovateľov na prvých 5 ha je 6 809 ks fariem. Výmera celková 18 179 ha, Priemer na jednu farmu 2.67 ha. Zelenina ovocie vinohrady spolu 1 025.7 ha. po prepočte cez priemernú farmu t. j. 384 ks fariem Počet… Celý komentár »

TT
TT
16. február 2021 19:38
Odpoveď na  Palo

Re: ,,Palo,,
3925 fariem? Skôr farmárov, ktorí si 1 x do roka pri TTP a 3 x do roka pri OP spomenú, že sú ,,farmári,, ?

jozef R.
jozef R.
17. február 2021 8:12
Odpoveď na  Palo

A už to máme ! Za výkonnosť slovenského poľnohospodárstva môžu 2,7 ha „farmy“ ľudí, ktorí ráno o 5:00 vstávajú aby boli o 6:00 pri výrobnom páse no a potom po šichte na tú „farmu“. S týmto treba niečo robiť ! Žiadna podpora špekulantom jedným a najlepšie nejakým zákonom im tie… Celý komentár »

Mladý roľník
Mladý roľník
17. február 2021 16:08

Veľkí kričia ze maly farmar je len mulčovač… Ale pravda je taka ze najväčší mulčovači sú práve veľké farmy ktore nemaju problém mulcovat cele katastre… Ved preco nie, hektárov maju vyse hlavy takze ak aj maju nejaku zivocisnu vyrobu tak to pokryju hravo a z xy hektárov zoberu len čistý… Celý komentár »

micurin
micurin
17. február 2021 20:30
Odpoveď na  Mladý roľník

pre „mladý roľník “ asi tak, ako som aj ja spomenul už v niektorom príspevku .Kto nedokáže využiť celú svoju výmeru mal by ju prenechať tomu ,kto ju využiť vie . Dotovať mulčovanie-neprodukciu a zároveň toľko rečí o sebestačnosti a podpore produkcie je čistá schizofrénia

Mladý roľník
Mladý roľník
17. február 2021 23:40

Pre „micurin“ .. Ano aj ja som toho nazoru ze pokial to nevyuziva mal by to nechat niekomu kto na tom produkovat chce a vie… V opacnom pripade taky subjekt nema najmenšie pravo sa ohanat nejakou sebestacnostou… Bohuzial pravne prostredie u nas nieco take neriesi a veselo sa dotuje… A… Celý komentár »

starý gazda
starý gazda
18. február 2021 8:43

mlady rolnik tu minister umelo vyvolava konflikt medzi velkymi a malymi ty čo produkuju su na jednej lodi no minister nerieši zneuživatelov systemu teda tych čo neprodukuju velkym mulčovatelom nechal podu SPF aj napriek upozorneniuEU a štedre dotacie im kratil minimalne cez stropovanie vobec čo mohol odporučala to aj EU… Celý komentár »

micurin
micurin
18. február 2021 13:07

Zaujímavé !!!!! ako tak čítam príspevky menších ,či väčších …
či sú to zástanci alebo protivníci p Mičovského , všetci sú za podporu produkcie , nikto nezastáva neprodukciu a aj tá predsa len bude podporovaná aj naďalej !

leto
leto
18. február 2021 16:39

Maš pravdu mladý roľník pan minister by mal niečo urobiť s podôu od SPF nakoľko sa ku nej nevedia dostať malý SHR,lebo velký čo ju majú,len chovajú dojčacie kravy, ale žiadna produkcia ani výkrm a ešte ani mulčovať sa im nechce. Aj ja by som chcel do podnájmu.takú lacnú podu.… Celý komentár »