Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Nedostatok skladov obilia na Ukrajine zhoršuje problémy farmárov

Nedostatok skladov obilia na Ukrajine zhoršuje problémy farmárov
insert_photopixabay.com

Ukrajine, ktorá už má problémy s exportom súčasných zásob obilia pre konflikt s Ruskom, hrozí, že nebude mať dostatočné skladovacie kapacity pre novú úrodu v roku 2022, aj keď bude nižšia. Uviedol to v utorok Svetový potravinový program (WFP).

Existujúce zásoby obilia blokujú silá pre úrodu v roku 2022

Jakob Kern, núdzový koordinátor WFP na Ukrajine, poukázal pritom na predpovede, podľa ktorých až na 20 % osiatych plôch nebude v júli zozbieraná úroda a jarná výsadba bude asi o tretinu menšia ako zvyčajne.

Ukrajina je piatym najväčším exportérom pšenice na svete a patrí medzi prvú trojicu v prípade kukurice, jačmeňa a slnečnicových semien. Produkcia pšenice v roku 2021 bola približne na úrovni 40 miliónov ton, pričom ďalších 50 miliónov ton pripadlo na zvyšné tri komodity.

Veľkým problémom v tomto roku je export existujúcich zásob obilia, čím by sa vytvorila skladovacia kapacita pre zber úrody v roku 2022 a získala hotovosť na nákup osív a hnojív na budúcu sezónu, povedal Kern na brífingu.

Chýbať môžu kapacity pre 15 miliónov ton obilia

Kern s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva uviedol tiež, že v minulosti sa z krajiny vyvážalo takmer všetko obilie a olejnaté semená v objeme až 6 miliónov ton mesačne cez námorné prístavy, ktoré sú teraz pre konflikt zablokované.

“Minister nám minulý týždeň povedal, že hlavnou obavou v tejto fáze je nedostatok skladovacích kapacít na úrodu obilia v roku 2022. Odhaduje sa, že pre 15 miliónov ton obilia nebude miesto v silách po celej krajine,” povedal.

Ak Ukrajina nebude môcť vyviezť svoje súčasné zásoby, farmári si možno nebudú môcť dovoliť náklady na zber, a nie ešte zasiať budúcoročnú úrodu, dodal.

Nedostatok ukrajinského obilia na globálnych trhoch tlačí pritom nahor ceny potravín na celom svete. Svetový potravinový program míňa mesačne o 70 miliónov USD (64,35 milióna eur) viac na nákup rovnakého množstva potravín ako minulý rok, povedal Kern.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments