Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Nedostatok jatočného dobytka na trhu

Nedostatok jatočného dobytka na trhu
insert_photoPPA - ATIS

Počas 4. týždňa sa na trhu s jatočným dobytkom prejavil nedostatok zvierat. Ani zvýšená ponuka nestačila pokryť dopyt. Oproti 2. týždňu sa nakúpilo menej mladých jatočných býkov, ktoré sa nahradili býkmi staršími ako dva roky. Nákup bol vyšší pri býkoch spolu o 9,4 %, pri kravách o 26,7 % a pri jaloviciach až o 30,2 %.

Nedostatok mladých jatočných býkov v 4. týždni sa prejavil aj na zvýšení ich ceny vo všetkých triedach. V porovnaní s 2. týždňom nákupná cena mierne posilnila v triede R (+0,2 %). Cena sa výraznejšie zvýšila v triedach O (+2,7 %) a P (+4,6 %). Priemerná nákupná cena za mladé býky spolu stúpla o 3,7 % na 2,74 €/kg j. hm. (1,51 €/kg ž. hm.).

Pri jatočných kravách sa nákupná cena zvýšila vo všetkých triedach okrem triedy R, v ktorej sa znížila o 2,8 %. V triedach O a P sa cena posilnila o 1,4 % a 0,6 %. Priemerná nákupná cena za jatočné kravy spolu stúpla o 1,1 % na 1,72 €/kg j. hm. (0,89 €/kg ž. hm.).

Počas 4. týždňa sa priemerná nákupná cena jatočných jalovíc zvýšila o 4,1 % na 2,04 €/kg j. hm. (1,05 €/kg ž. hm.). Oproti rovnakému obdobiu minulého roka priemerná nákupná cena jatočného dobytka posilnila okrem kráv, pri ktorých bola nižšia o 7,5 %. Pri mladých býkoch a jaloviciach bola o 4,9 % a 2,1 % nad úrovňou roka 2008.

Očakávame, že v najbližšom období bude nákupná cena dobytka ďalej posilňovať.

Jatočné ošípané
Na trhu s jatočnými ošípanými pokračuje trend z predchádzajúceho obdobia. Nedostatok zvierat sa nahrádza nákupom lacnejšieho mäsa zo zahraničia. V 4. týždni sa nakúpilo o 7,4 % viacej ošípaných ako v 2. týždni. Počas 4. týždňa cena ošípaných klesla vo všetkých triedach. V triedach s najvyšším podielom mäsa S, E a U priemerná cena oslabila o 4,7 %, 4,9 % a 4,7 %. Najviac sa prepadla nákupná cena v triedach R (-6,7 %) a O (-7,7 %).

Priemerná nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu sa znížila o 4,9 percenta na 1,51 €/kg j. hm. (1,20 €/kg ž. hm.). V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2008 bola priemerná nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu o 2,4 percenta nižšia.

Predpokladáme, že pri ošípaných bude nákupná cena v najbližšom období oslabovať.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: PPA - ATIS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments