Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Nateraz môžu získať časť poistného len vinohradníci

Nateraz môžu získať časť poistného len vinohradníci
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vinič je na Slovensku naďalej jedinou plodinou, na ktorý môžu pestovatelia získať časť poistného späť. O refundáciu musia požiadať Pôdohospodársku platobnú agentúru.

„Pôdohospodárska platobná agentúra vyzýva všetkých žiadateľov o podporu na poistenie úrody vinohradov pre rok 2019 na predkladanie žiadosti o podporu na poistenie úrody v termíne do 15. mája 2019,“ uvádza sa na stránke PPA.

Refundácia časti ročného poistného u nás ešte od roku 2000 fungovala aj pri iných plodinách. Podpora sa skončila v roku 2013. Odvtedy sú vinohradníci jedinými pestovateľmi, ktorí môžu žiadať o pomoc. V minulých rokoch však výraznejší záujem neprejavili – v roku 2016 o refundáciu požiadalo 36 pestovateľov, v roku 2017 ich počet vzrástol na 48. Peniaze na preplatenie časti ročného poistného pochádzajú z európskych prostriedkov. Pestovatelia viniča slabý záujem v minulosti odôvodňovali najmä vysokými nákladmi na poistné a tým, že si popri vysokých nákladoch na produkciu poistenie dovoliť nemôžu.

„Ak zoberieme do úvahy fakt, že počet žiadateľov o refundáciu sa pohybuje okolo 50 a posledné mierne zvýšenie nastalo po dvoch kritických sezónach – 2016 a 2017, kedy bolo mnoho vinohradov poškodených jarnými mrazmi, nie je záujem pestovateľov dostatočný. Napriek stabilnej podpore na poistenie ju vinohradníci málo využívajú. Odhadom je poistením chránených len asi 35 až 40-percent produkčných vinohradov, keďže podpora bola vyplatená žiadateľom na poistenú výmeru 3000-hektárov,“ myslí si Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne.

Limit výdavkov na platby poistného bude 4 milióny eur

V budúcnosti by sa pritom refundácie časti ročného poistného mali dočkať aj ďalší poľnohospodári.

„Limit výdavkov na opatrenie „Pomoc na platby poistného“ bol schválený v sume 4 milióny eur. Schéma štátnej pomoci na platby poistného je v súčasnosti na schválení u koordinátora pomoci,“ vysvetlil Daniel Hrežík z ministerstva pôdohospodárstva.

Na Slovensku poistenie u komerčných poisťovní využíva len menšia časť pestovateľov aj chovateľov. Vyšší záujem by mohla priniesť práve finančná podpora.

„Naša spoločnosť pôsobí aj v ďalších 4 štátoch, vrátane Českej republiky. Všade po zavedení, resp. po zastabilizovaní podpory komerčného poistenia dosiahli navýšenie celkovej poistiteľnosti, čo vedie aj k stabilizácii samotnej poľnohospodárskej prvovýroby voči poveternostným rizikám,“ dodal Bán.

Termín, kedy by opatrenie mohlo vojsť do praxe, zatiaľ známy nie je. Nateraz sa tak o pomoc môžu uchádzať len vinohradníci.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
DoesntMatter
DoesntMatter
8. máj 2019 12:31

Vyzva vysla velmi neskoro, mrazy sa uz poistit nedali.

Bán AP
Bán AP
9. máj 2019 6:14
Odpoveď na  DoesntMatter

@ to je možné, pravdepodobne kvôli vysokému dátumu resp. vysokej pravdepodobnosti výskytu neskorých jarných mrazov v predpovedi počasia :-(. Pre INFO: riziko mráz- je poistiteľné napr. v AP do konca novembra, v takom prípade ma vinohradník poistený tak zimný ako aj jarný mráz.