Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Náš agrorezort opäť zahanbil Slovensko

Náš agrorezort opäť zahanbil Slovensko
insert_photopoľnoinfo.sk - Grune Woche

Slovensko sa opäť neprezentuje na najvýznamnejšej prehliadke svetového poľnohospodárstva a potravinárstva, ktorá sa dnes začala v Berlíne. Na aktuálnom ročníku Grüne Woche vystavuje 1660 vystavovateľov zo 65 štátov.

Oficiálne expozície poukazujú na poľnohospodárstvo a potravinárstvo dvadsiatichdeviatich zväčša európskych štátov. Národné expozície pre svojich producentov zriadili aj mnohé nám geograficky a historicky podobné krajiny ako Litva, Estónsko, Lotyšsko, Poľsko, Maďarsko, alebo Česká republika.

„Závažným argumentom pre neúčasť slovenských potravinárov na tejto výstave je aj fakt, že nevedia presadiť svoje výrobky na nemeckom trhu v maloobchodnom predaji, a teda jednorazová prezentácia na veľtrhu nemá pre nich význam,“ informuje vo svojom stanovisku pre portál poľnoinfo.sk Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Grüne Woche je výstavou s 90 ročnou históriou, ktorej odhadovaná návštevnosť je štyristotisíc ľudí a účasť prisľúbilo aj 70 ministrov pôdohospodárstva. Súčasťou veľtrhu sú desiatky sprievodných podujatí zameraných na odbornú verejnosť, kde v rámci politických fór docháda ku kreovaniu agrárnej politiky.

„Odhliadnuc od výpravného imidžu má táto výstava  predovšetkým predajný a bufetový charakter  a nemá zmysel sa prezentovať národným stánkom bez aktívnej účasti samotných výrobcov, “ informuje slovenský agrorezort.

Na veľtrhu sa neprezentujeme už niekoľko rokov. Nebolo to ale vždy tak. Už rok po rozdelení federácie, vystavovalo Slovensko na Grüne Woche prvý raz.

Výstava sa rozprestiera na 120 tisíc metroch štvorcových a trvá do 24. januára 2016.

Autor článku: Juraj Huba - polnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Grune Woche

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
16 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
chrust
chrust
15. január 2016 13:19

No to mi je argument… vsak prave to ma byt úlohou ministerstva na vystave… zabezpecit ucast… truhlici… no ale necudujme sa… schopných ludi povyhazovali… a novozamestnani by sa od strachu pos..li keby sa ich niekto nieco odborné opýta… Kedysi nieco take zabezpečovala ARVI… no odkedy tam sefuje futbalovy rozhodca… tak… Celý komentár »

SHR Vörös ml.
SHR Vörös ml.
15. január 2016 14:48

Neschopnosť bola, je a ak to takto naďalej pôjde, aj bude..

Farmer
Farmer
15. január 2016 19:03

Keďže aj naša vláda má prevažne predajný a bufetový charakter, nejak ma to neprekvapuje…

jm
jm
15. január 2016 21:15

Pre Ministerstvo pôdohospodárstva je to dostatočný dôkaz kde sa nachádza potravinársvo na Slovensku. Samozrejme že by si to mal uvedomiť každý aktuálny minister. Je hanba kde sa dostalo Slovenské potravinárstvo v súčasnej dobe. S tak vybudovanej základne pomaly neprežije nik. Aj sebestačnosť vo výrobe potravín je toho zrkadlom. Však nás… Celý komentár »

SHR Vörös ml.
SHR Vörös ml.
16. január 2016 14:19

Cudzinecké organizácia a zahraničný dovoz.. to nás nakŕmy….

L.D.
L.D.
16. január 2016 16:17

A dôvody, prečo sa slovenskí potravinári nepresadia na nemeckom trhu si naši ministerskí uvedomujú? Že ich podpora a tá pre nemeckých výrobcov sa nedá porovnať? A že prístup štátnych orgánov k vlastným farmárom je úplne o niečom inom..? Jedinečnosť a kvalita by sa tu našla, ale…

SHR Vörös ml.
SHR Vörös ml.
16. január 2016 23:27

Pán L.D., ako by sme sa vedeli presadiť na nemeckom trhu, či vôbec svetovom, ak je zväčšiny Nemecko sebestačné, a my si nedokážeme vytvoriť vhodné podmienky na agrosektor.. a žiaľ, nie len ten. Boli BY sem sebestačný aj my, keby sme presadili myšlienku zavádzavia SR výrobkov na našom trhu a… Celý komentár »

chrust
chrust
17. január 2016 14:14

sorry ale bláboly o sebestačnosti su taka kravina že až…, čo to ma za význam byť sebestačný? v čase mieru veškerý žiaden… a v čase vojny? No to my ukážte sebestačnú krajinu ktorá v čase vojnového konfliktu mala dostatok potravín…. Bolševický drist!!!!

chrust
chrust
17. január 2016 14:14

sorry ale bláboly o sebestačnosti su taka kravina že až…, čo to ma za význam byť sebestačný? v čase mieru veškerý žiaden… a v čase vojny? No to my ukážte sebestačnú krajinu ktorá v čase vojnového konfliktu mala dostatok potravín…. Bolševický drist!!!!

SHR Vörös ml.
SHR Vörös ml.
17. január 2016 19:14

Mali by sme ostať v realite a nepremýšľať nad prípadnou vojnou.. v očakávaní vojny, bez efektìvneho hospodárenia získame maximálne zdegradovaný život

Ján
Ján
18. január 2016 10:38

Bude aj výstava BIO fach a tiež tam nikoho mať nebudeme ……Je to jasné…Jahnátek má radšej slovo GMO ako BIO a preto aj taká podpora eko výrobcov na Slovensku……

agrarnik zHN
agrarnik zHN
18. január 2016 14:18

To je výsledok neprofesionálneho a laxného prístupu k rezortu pôdohospodárstva – a to si ešte pred voľbami vypočujeme od týchto pánov ako im záleží na sedliakovi

jm
jm
18. január 2016 14:24

Chrust si neuvedomuje jednu vec a to ,že slovo sebestačnoť znamená aj viac práce v štáte čiže nižšia nezamestnanosť. Viac peňazí vo vreckách ľudí ktorí pracujú a zároveň aj v kase nášho štátu. Ak sa nedokážeš presadiť vonku tak by bolo rozumné si udržať aspom svoj trh. Skús vycestovať napríklad… Celý komentár »

BT
BT
18. január 2016 15:50

keď si něudržíš ani svoj vlastný trh tak vonka to ani nězkůšaj!načo cestova´t do Nórska aby si zjistil iba to že viacej robia!Nič iné tam něuvidíš!! Ako ta študentka na farmách!

jm
jm
19. január 2016 14:59

Osobne som bol minulý rok v Nórsku. Po obhliadke viacerích malých fariem ťa ubezpečujem ,že nerobia viac. Majú prácu zmechanizovanú o akej môžeme len snívať. Všade pohoda a úsmev na tvári.Celkové postavenie farmára je niekde inde. Hlavne som chcel poukázať na potravinový, sortiment od domácich produkcentov a pomer tovaru zastúpený… Celý komentár »