Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Nárast rozpočtu je nevyhnutný na udržanie agrárnych podpôr

Nárast rozpočtu je nevyhnutný na udržanie agrárnych podpôr
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Európsky parlament

Európska únia (EÚ) musí nájsť nové zdroje financovania dlhodobého rozpočtu pre obdobie po roku 2020. A to nielen pre výpadok spôsobený odchodom Británie. Bude totiž zrejme potrebné zvýšenie výdavkov v súvislosti s finančne naliehavými problémami, ako je migrácia, uviedol Európsky parlament (EP).

 EP v stredu prijal dve rezolúcie stanovujúce priority financovania pre ďalšie rozpočtové obdobie, rovnako ako zdroje príjmov, z ktorých by sa platili.

Zákonodarcovia odporúčali zvýšenie stropu rozpočtu EÚ z aktuálne 1 % hrubého národného dôchodku (Gross National Income, GNI) na 1,3 % GNI. EP považuje takýto nárast rozpočtu EÚ za nevyhnutný, aby mohol reagovať na naliehavé politické problémy, ako je migrácia, klimatické zmeny, obrana a bezpečnosť, ale zároveň zachovať aktuálnu úroveň podpory poľnohospodárov a chudobnejších regiónov.

EP chce tiež zvýšiť financovanie výskumných a vzdelávacích programov na pomoc malým ľuďom, rovnako ako podpory malých a stredných firiem. Odkiaľ však Brusel na to zoberie peniaze je urgentnou otázkou, keďže Británia, ktorá je dôležitým čistým prispievateľom, opustí úniu v marci 2019.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Európsky parlament

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
17. marec 2018 12:38

názov článku je nesprávny – správne naše p r í s p e v k y do rozpočtu sa zvýšia, aby mali čo bruselský byrokrati rozdeľovať –