Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Nárast nájomného za pôdu

Poľnohospodári budú za pôdu v budúcom roku platiť viac. Slovenský pozemkový fond totiž (SPF) pristúpil k úprave ročného nájomného za poľnohospodársku pôdu. Z pôvodných 1,5 % sa upravuje výška minimálnej ročnej sadzby na 2,20 % z hodnoty poľnohospodárskej pôdy a od roku 2015 stúpne aj sadzba pri poľnohospodárskych budovách, a to z 2,5 % na 3,66 %.

Informoval o tom Slovenský pozemkový fond. Podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon terajšie kroky vlády na dnešnej tlačovej konferencii označil za ďalšiu prekážku pre poľnohospodárov.

“Zajtra to bude rok, čo som upozornil na zámer vlády a pána ministra Jahnátka navýšiť nájomné na jednej štvrtine poľnohospodárskej pôdy na Slovensku. Teda na tej časti, ktorú spravuje Slovenský pozemkový fond. Vtedy ma pán minister Jahnátek posmešne označil za vizionára. Dnes je ale realita úplne iná. V liste od pozemkového fondu je jasné, že sa rapídne zvýši nájomné pre budúci rok,” upozornil Simon.

Rozhodnutie pozemkového fondu dokonca označil za akési vydieranie farmárov.

“Tento list je dôkazom aj arogancie vlády voči poľnohospodárom. Inak to ani neviem nazvať. V liste sa píše, že pokiaľ nepríde k dohode o výške nájomného pre rok 2014 a nasledujúce roky, fond odstúpi od nájomných zmlúv. To znamená, že ten kto nebude súhlasiť s touto podmienkou, štát mu zoberie pôdu, a ten príde o možnosť podnikania. Toto nie je predstava sociálnej demokracie pomáhať farmárom,” priblížil Simon.

Farmárov, ktorí nemajú uzatvorené zmluvy s pozemkovým fondom je totiž podľa Simona veľmi málo, a preto sa zvýšenie cien dotkne veľa podnikov. Dokonca kvôli tomu nevylúčil ani možné zdraženie poľnohospodárskych plodín a s tým spojené aj zdraženie potravín v budúcom roku.

“Nájomné za prenájom štátnej pôdy cez SPF sa nezvyšovalo od roku 2005, hoci v zmluvách mali všetci nájomcovia doložku valorizácie podľa vývoja inflácie. Inflácia sa v zmluvách 9 rokov neuplatňovala,” uviedol v reakcii na Simonove vyjadrenia minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD).

Úroveň nájomného sa tak podľa neho vo finančnom vyjadrení zvýši z terajších približne 20 eur za hektár (ha) ročne na 29 eur/ha/rok.

“Pre porovnanie, českí farmári platia za prenájom štátnej pôdy 65 eur/ha/rok a maďarskí farmári dokonca 90 eur/ha/rok, teda naši farmári budú mať z hľadiska nájmu štátnej pôdy stále vysoko nadštandardné podmienky,” dodal šéf rezortu pôdohospodárstva.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
11. júl 2013 10:07

Nie som členom FAN klubu Zsolta Simona skôr kritikom, ale vystihol to trefne. SMER na tomto poli bodoval ako naši futbalisti v lichtenštajnskom Vaduze. Kažimírová seminárna práca na vzorke 5.3 milióna občanov s daňovým fakírstvom vybuchla o čom vedeli aj Tí čo nedoštudovali a dali sa n remeslo. Je to… Celý komentár »

Jano
Jano
14. júl 2013 7:22

Re: agrarnik: Tak to si teraz riadne vedla. Ti, co makaju, makaju na svojom. To len pozostatky druzstiev sa roztahuju na cudzom. A nech platia, lebo aj tak nevedia, co s peniazmi. Postrekuju hlava nehlava. Predseda si vyvaluje zadok na Seycheloch a jeho pracovnici zatial znicia urodu poctivym ludom a… Celý komentár »

agrárnik zHN
agrárnik zHN
14. júl 2013 8:41

Janko ak družstvo užíva pôdu bez zmluvy je to porušenie užívania cudzej veci bez súhlasu vlastníka. Na súde Vám to vyhrá aj koncipient právnej kancelárie. Váš útok na družstevnú formu vlastníctva zrejme zaslepilo nepoznanie družstevnej podstaty. Okrem iného základom amerických republikánov v kongrese a v agrárnej politike je družstevná forma… Celý komentár »

Anonym
Anonym
14. júl 2013 13:34

Re: agrarnik: Ja hospodarim na pode, ale na vlastnej – teda zatial len investujem a tiez vlastne zdroje. K tym postrekom- nezalezi kolko (aj ked aj to je problem),ale kolchoznici postrekuju aj vo velkom vetre a velkou rychlostou,takze casto sa herbicidy nesu aj po okolitych vinohradoch. Hlavne, ze oni maju… Celý komentár »

agrárnik z HN
agrárnik z HN
15. júl 2013 8:24

takisto pri postrekoch sa janko môžte brániť cez ÚKSÚP – nedodržiavania správnej farmárskej praxe. O tom, že vlastník je spravidla najlepší poľnohospodár – gazda netreba viesť polemiku. V západnej Európe odchádza generácia poľnohospodárov a nemá ju kto nahradiť . Vy máte istotu, že Vaše deti budú pokračovať vo farmárčení ?… Celý komentár »

Jano
Jano
19. júl 2013 7:13

Vy si viac domyslite ako precitate. Na zapade je trend ziskat a udrzat si podu, lebo je predpoklad jej zvysujucej sa ceny. Aj moj brat si podu kupuje. Odkial ste prisli nato, ze mame male vymery. Ale ved myslite si a myslite si aj to, ze kolchozy su buducnost 🙂… Celý komentár »

agrárnik z HN
agrárnik z HN
22. júl 2013 19:39

A vy Janko máte aký návrh a aké riešenie ak to nie je tajomstvo – rád sa poučím.