Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Nabalili si vrecká na úkor prvovýrobcov

Nabalili si vrecká na úkor prvovýrobcov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Keďže pozícia prvovýrobcov sa za posledné obdobie výrazne zhoršila, situáciu v potravinárstve budú riešiť Ministerstvo hospodárstva (MH) SR a Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR. Po včerajšm rokovaní Cenovej rady vlády SR to avizoval jej predseda Peter Mihók.

Kým situácia prvovýrobcov sa zhoršila, tak spracovatelia aj obchodníci si svoju finančnú pozícii zlepšili.

„Potvrdzujú nám to časové analýzy percentuálnych podielov všetkých týchto troch skupín na cenách produktov,“ vysvetlil Mihók.

Pokles vstupov na konečnú cenu produktov bol podľa Mihóka zanedbateľný. Tak ako totiž klesali ceny vstupov, tak sa paralelne neznižovali aj spotrebiteľské ceny.

Ako príklad uviedol Mihók základnú potravinu – mlieko. V poslednom štvrťroku 2007 predstavoval podiel ceny suroviny na finálnom výrobku 55,74 %. V prvom štvrťroku tohto roka bol tento podiel nižší o viac ako 20 %, konkrétne 35,20 %.

„Navyše, v tomto období razantne vzrástli spracovateľské náklady aj obchodné marže,“ podotkol Mihók.

„V istom období si na úkor najslabších, na úkor prvovýrobcov a konečného zákazníka, niekto parádne namastil vrecká,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Peter Kažimír.

Upozornil tiež, že tí, ktorí na tom zarobili, následne stratili na nižšom dopyte. Ľudia totiž menej nakupovali na Slovensku.

„Spotrebiteľ zahlasoval nohami najmä v prvom štvrťroku tohto roka,“ uzavrel Kažimír.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments