Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Na Ukrajine osiali o pätinu menšiu plochu ako v minulom roku

Na Ukrajine osiali o pätinu menšiu plochu ako v minulom roku
insert_photopixabay.com

Na Ukrajine na jar kvôli ruskej invázii osiali o pätinu menšiu plochu ako vlani. Na svojom webe o tom s odvolaním sa na údaje, ktoré zverejnilo ukrajinské ministerstvo pôdohospodárstva, píše nemecký týždenník Der Spiegel. Ukrajina zohráva kľúčovú úlohu pre svetové zásobovanie potravinami.

Po tom, ako sa na Ukrajine z veľkej časti dokončil jarný osev, úrady vyhodnotili prvé oficiálne výsledky. Obrábaná plocha je o 22 percent pod úrovňou roku 2021. Ukrajina očakáva, že tento rok oseje 14,2 milióna hektárov jarných plodín, oproti 16,9 milióna hektárov rok pred ruskou inváziou.

Ukrajina zohráva ústrednú úlohu v globálnom zásobovaní potravinami. To platí aj pre potraviny, ktoré už sa zožali. Keďže Rusko blokuje ukrajinské čiernomorské prístavy, nemôže v súčasnosti krajinu opustiť viac ako 20 miliónov ton obilia. Najmä v chudobnejších krajinách Afriky a Ázie preto hrozí potravinová katastrofa.

Z Ruska a Ukrajiny pochádza takmer tretina celosvetových dodávok pšenice. Ukrajinské ministerstvo pôdohospodárstva uvádza, že vývoz obilia je teraz obmedzený na 500.000 ton mesačne, pričom pred vojnou za rovnaké obdobie Ukrajina vyvážala päť miliónov ton obilia.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments