Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Na trh dodali tisícky ton petržlenu

Na trh dodali tisícky ton petržlenu
insert_photoKarol Vrbský - poľnoinfo.sk

Aj keď je situácia v jednotlivých odvetviach slovenskej prvovýroby ťažká, predsa len sa občas objaví svetlý príklad toho, že dobrým manažérskym prístupom a sčasti aj náhodou sa špecifické oblasti prvovýroby darí úspešne rozvíjať. Takýmto príkladom je aj produkcia zeleniny v rodinnom holdingu otca a súrodencov Mačajovcov z Kráľovej pri Senci. Vo väčšom objeme začali s dodávkou nie celkom tradičného druhu zeleniny – petržlenu.

Pestovaniu petržlenu sa venovali v minulosti ako ostatní – v primeranom množstve k iným druhom zeleniny a aj podľa dopytu v maloobchode. Keďže majú aj svoje odbytové združenie, darí sa im dodávky primerane regulovať. V minulosti dodávali tieto druhy zeleniny aj pre konzervárne. Úspešní boli vďaka využitiu závlah, infraštruktúre a najmä chuti vstupovať do projektov, na ktoré sa iní neodvážili. A vyplatilo sa. Tento rok ich firma zaoberajúca sa vyskladňovaním zeleniny pre českého a maďarského zákazníka oslovila s požiadavkou, či by nechceli pre nich pestovať petržlen.

Veľký objem dodávky a očakávanie neistej sezóny mnohých odradilo, no nie rodinný holding Mačajovcov. Začali pestovať petržlen na 70 hektároch a vďaka závlahám a dobrej technológii, ktorá dokáže minimalizovať množstvo ľudskej práce, sa im podarilo dorobiť nadpriemernú úrodu. Napriek očakávaným tridsiatim tonám z hektára dorobili o desať ton viac.

„Výhodou bolo, že sme dokázali ponúknuť zaujímavé objemy. Taktiež trh s petržlenom nebol tak obsadený, ako pri iných špeciálnych plodinách,“ hovorí Juraj Mačaj ml.

Z hľadiska zberu ide o čistú technológiu. Dvojriadkový vyorávač koreňovej zeleniny expeduje petržlen rovno z auta do debničiek. Tie putujú po dotriedení rovno do skladu, a tam sa schladia na optimálnu teplotu a sú expedované ďalej. Takýto projekt vyskúšali Mačajovci v Kráľovej pri Senci po prvý raz. Stačí dúfať, že podobné ponuky si slovenských prvovýrobcov nájdu aj v budúcnosti.

Autor článku: Karol Vrbský - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Karol Vrbský - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Maroš
Maroš
19. október 2012 7:32

Dobrý deň,
skontrolujte si ceny: Cenového burzového výboru KBB k 16.10.2012, máte tam pravdepodobne zámenu cien kukurice kŕmnej a kukurice potravinárskej.

Juraj Huba
Juraj Huba
19. október 2012 15:31

Dobrý deň, podľa správy CBV, ktorú som obdržal včera, je v tabuľke naozaj chyba. Keďže ale obsah tabuľky preberáme cez systém priamo zo stránky KBB, upozornil som na to mailom generálneho sekretára KBB. Dnes pripravujeme pravidelný článok o vývoji cien podľa správy CBV. V správe je údaj uvedený správne.