Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Na Slovensku prevažujú mierne suché až veľmi suché podmienky

Na Slovensku prevažujú mierne suché až veľmi suché podmienky
insert_photoSHMÚ

Na Slovensku prevažujú mierne suché až veľmi suché podmienky. Veľmi sucho je najmä na Záhorí, vo východnej časti Podunajskej nížiny, na Tekove, Pohroní, v Cerovej vrchovine a Košickej kotline. Meteorologické sucho naďalej prebieha aj na Orave. Normálne vlahové podmienky sú prevažne na Kysuciach, v severovýchodnej a strednej časti Slovenska. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

“Extrémne sucho je v okolí Kuchyne na Záhorí, Jaslovských Bohuníc, Piešťan, Hurbanova, Veľkých Loviec a Žiaru nad Hronom. Mierne vlhko je len vo Švedlári. Veľmi sucho je v Bardejove a extrémne sucho v Kuchyni,” priblížil.

Najvyšší deficit zrážok je v Bardejove, Kuchyni, Oravskej Lesnej a Medzilaborciach. Naopak, nadbytok zrážok je najvyšší v Nitre a Orechovej.

Výrazné až extrémne sucho sa vyskytuje ojedinele na strednom a juhozápadnom Slovensku a lokálne aj na severovýchode. V povrchovej vrstve pôdy (0 – 40 centimetrov) je extrémne sucho najmä na Pohroní, hornej Nitre, Záhorí a v oblasti Malých Karpát. Deficit pôdnej vlahy je najvyšší na Orave. Nadbytok vlahy je na juhu Podunajskej nížiny a lokálne na krajnom juhovýchode Slovenska.

Aktuálne je hlásené ťažké poškodenie suchom v okresoch Kežmarok a Vranov nad Topľou. Stredné poškodenie suchom je v okresoch Senec, Galanta, Komárno, Nové Zámky, Levice, Partizánske a Prievidza. Pokročilé prejavy sucha v lesoch sa pozorujú v okrese Galanta.

Začínajúce dosahy sucha na lesy sú hlásené najmä z okresov Košického a Žilinského kraja. Pokročilé prejavy boli hlásené z okresu Galanta. Takmer vo všetkých prípadoch ide o dosahy na listnaté lesy.

Vplyvom dlhopretrvávajúceho veľmi teplého a suchého počasia je aktuálne najvyššie riziko lesných požiarov na Záhorí a lokálne na krajnom juhozápade. Vysoký stupeň požiarneho nebezpečenstva je monitorovaný takmer pre celé západné Slovensko, juh Banskobystrického kraja, Košickú kotlinu a východnú časť Východoslovenskej nížiny.

“Vo zvyšných nižšie položených častiach Slovenska pozorujeme prevažne stredný stupeň požiarneho nebezpečenstva,” dodal SHMÚ.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: SHMÚ

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments