Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Na schválenie SPP nezostáva veľa času

Na schválenie SPP nezostáva veľa času
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zatiaľ nie je jasné, či Európsky parlament, respektíve Európska komisia, stihne v súčasnom zložení nastaviť nové pravidlá poľnohospodárskej politiky, ktoré by mali začať platiť po roku 2020. Ak sa to nestihne do mája budúceho roka, kedy budú voľby do europarlamentu, mohlo by nastať niekoľkoročné prechodné obdobie, kedy by sa európske dotácie vyplácali za súčasných podmienok.

Zatiaľ nie je jasné, či Európsky parlament, respektíve Európska komisia, stihne v súčasnom zložení nastaviť nové pravidlá poľnohospodárskej politiky, ktoré by mali začať platiť po roku 2020. Ak sa to nestihne do mája 2019, kedy budú voľby do europarlamentu, mohlo by nastať niekoľkoročné prechodné obdobie, kedy by sa európske dotácie vyplácali za súčasných podmienok.

Pre ČTK to povedal český minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (za ČSSD). Česká vláda podľa neho naďalej usiluje o zrušenie plánovaného maximálneho limitu priamych poľnohospodárskych platieb na jednu farmu alebo znižovanie celkovej alokovanej sumy oproti súčasnému obdobiu.

“Pozmeňovacie návrhy boli podané bohužiaľ prostredníctvom europoslancov z iných krajín, pretože ČR nemá zastúpenie v európskom poľnohospodárskom výbore,” povedal ČTK Toman.

Podľa neho sa pozmeňovacích návrhov zišlo niekoľko tisíc.

“Mám obavy, či sa to stihne vysporiadať, pretože ak nie, tak to zostane na nový Parlament, respektíve na novú Komisiu,” dodal.

To by podľa neho pravdepodobne znamenalo návrat na začiatok rokovaní. Muselo by potom nastať prechodné obdobie, ktoré by mohlo trvať až do roku 2023. Tento termín však Toman zatiaľ označuje za špekuláciu.

V európskom Programe rozvoja vidieka, ktorý ČR kofinancuje 35-percentami, a v ktorom si môžu českí poľnohospodári do roku 2020 prerozdeliť skoro 97 miliárd korún (3,75 miliardy eur), by sa potom našla ekvivalentná suma k priemernému roku v súčasnom období. Podľa rovnakých pravidiel by sa tiež prerozdelili peniaze na priame platby na plochu, tzv. SAPS, ozeleňovanie alebo pre mladých poľnohospodárov.

Celkovo by malo byť, podľa návrhu EK v rozpočte EÚ na poľnohospodárstvo v rokoch 2021 až 2027, vyčlenených 365 miliárd eur. Komisia navrhuje v rámci budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ Spoločnú poľnohospodársku politiku zmodernizovať a zjednodušiť.

Návrh okrem iného predpokladá, že priame platby poľnohospodárom budú od 60.000 eur vyššie obmedzené a maximálnou hranicou bude 100.000 eur na jednu farmu. Toto takzvané zastropovanie platieb sa Českej republike príliš nepozdáva, predovšetkým kvôli štruktúre českého poľnohospodárstva, ktorému z historických dôvodov dominujú na európske pomery veľké farmy.

České ministerstvo poľnohospodárstva už skôr uviedlo, že by chcelo mať limit dotácií na jednu farmu ako dobrovoľný, nepáči sa mu tiež prílišná administratívna záťaž pre štát a poľnohospodárov. Toto stanovisko následne schválila česká vláda.

Česká republika tiež požaduje navýšenie viazaných platieb na citlivé komodity, ako je chov dobytka alebo pestovanie ovocia a zeleniny, na štvrtinu objemu priamych platieb zo súčasných 15-percent.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments