Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Na pozemkové úpravy by v roku 2021 malo ísť z rozpočtu 73,4 mil. eur

Na pozemkové úpravy by v roku 2021 malo ísť z rozpočtu 73,4 mil. eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na pozemkové úpravy v 120 katastrálnych územiach by v roku 2021 malo ísť zo štátneho rozpočtu 73,4 milióna eur s DPH. Na rovnaký počet katastrálnych území je v roku 2022 potrebných 63,89 milióna eur s DPH. Vyplýva to z materiálov Katastrálne územia pre začatie pozemkových úprav v roku 2021, respektíve v roku 2022, ktoré zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Výsledný zoznam predložených 120 katastrálnych území v každom roku bol podľa agrorezortu vypracovaný na základe vyhodnotenia stanovených alebo komisiou prijatých kritérií. Ich vyhodnotenie sa zrealizovalo podľa dohodnutej metodiky schválenej predsedom komisie 9. júna 2021.

Agrorezort priblížil, že komisia na svojom zasadnutí 26. mája 2021 stanovila, že percentuálna váha medzi jednotlivými skupinami kritérií bude v pomere 1:2:1. Tento pomer podľa MPRV znamená, že vo vlastníckych kritériách môže katastrálne územie získať maximálne 200 bodov, v odborných rezortných (užívacích) kritériách môže získať maximálne 400 bodov a v odborných mimorezortných kritériách maximálne 200 bodov.

“Keďže posúdenie naliehavosti vykonania pozemkových úprav sa vykonávalo pre celé územia mimo zastavaných území katastrálnych území a z priemerných podkladov, odhad predpokladanej ceny môže byť pre skutočný projekt pozemkových úprav pomerne nadhodnotený. Presnejšie údaje budú k dispozícii po ukončení tzv. prípravných konaní pozemkových úprav, ktoré sa začnú neodkladne po schválení materiálu vládou SR. Je dôvodný predpoklad, že skutočná cena týchto projektov pozemkových úprav bude značne nižšia,” upozornilo MPRV.

Prvé čerpanie finančných prostriedkov až v roku 2023

Podľa agrorezortu je však potrebné zdôrazniť, že počas priemernej dĺžky trvania konania pozemkových úprav päť rokov sa bude uvedená suma čerpať postupne vždy po odovzdaní etáp a ucelených častí projektu pozemkových úprav.

“Pri priemernej dĺžke prípravného konania pozemkových úprav približne 4 až 6 mesiacov a dĺžke verejného obstarávania minimálne ďalších 6 mesiacov je možné predpokladať prvé čerpanie finančných prostriedkov v 120 vybraných katastrálnych územiach až v roku 2023,” dodalo MPRV.

Na základe nelegislatívneho materiálu Návrh opatrení na urýchlené vykonanie pozemkových úprav v SR schváleného vládou 21. augusta 2019 sa majú počas 30 rokov vykonať pozemkové úpravy vo všetkých 3103 katastrálnych územiach, kde sa ešte pozemkové úpravy nerealizovali a ich vykonanie je potrebné a účelné. Pozemkové úpravy je nutné začať každoročne v asi 120 katastrálnych územiach. Zoznam katastrálnych území vypracovala medzirezortná komisia pre vyhodnotenie kritérií na stanovenie naliehavosti vykonania pozemkových úprav a výber katastrálnych území, ktorú zriadilo MPRV v roku 2019.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Starý Gazda
Starý Gazda
4. júl 2021 13:00

pozemkove upravy v navrhovanom zneni su brzdov rozvoja polnovyroby a prospešne su len pre špekulantov a developerov ROLNIK ktory chce naozaj produkovat potraviny nielen pre seba ale aj pre sebestačnost Slovenska bude vždy hospodarit na prenajatych pozemkoch ktore nebude vlastnit ani mat v prenajme ale budu nahradne a tu vstupia… Celý komentár »

Štefan
Štefan
5. júl 2021 20:00
Odpoveď na  Starý Gazda

Cieľ pozemkových úprav na Slovensku je práve v tom zlepšiť postavenie developerov a špekulantov plus biznis pre geodetov. V Poľsku napríklad idú peniaze nie na pozemkové úpravy celých katastrov ale na sceľovanie pôdy roľníkov. Dostanú okolo 150-200 €/ha podľa vojvodstva a za to si sceľujú pozemky. Julényho z takýchto cien… Celý komentár »

anton julény
anton julény
28. júl 2021 23:48
Odpoveď na  Štefan

ak by ste dali aspoň trocha námahy, tak by ste zistili, že pozemkové úpravy na slovensku sa vykonávajú zhruba v rovnakých cenách, viď si centrálny register zmlúv. mali by ste aj poznať a porovnať pozemkové úpravy u nás a v poľsku. ak si myslíte, že pozemkové úpravy sú taký lukratívny… Celý komentár »

Štefan
Štefan
19. august 2021 19:55
Odpoveď na  anton julény

Podľa Vašej logiky by aj taxikár si mal pýtať od zákazníka cenu podľa toho koľko ten zarobí ,ak ho prevezie napríklad na významné stretnutie. Lebo ja mám napríklad hospodársky dvor 2 ha v záplavovom pásme rieky. Podľa Vás mám dať aspoň 12000 € za jeho vysporiadanie a potom vraj už… Celý komentár »

anton julény
anton julény
21. august 2021 13:24
Odpoveď na  Štefan

hospodársky dvor je výrobný prostriedok – a akú má cenu, keď ho nevlastníte? a akú cenu má, ak ho máte vysporiadaný a vlastníte ho? bez ohľadu na to, či si ho necháte alebo chcete predať. a toto je cena, z ktorej by sa mala odvíjať aj cena projektov. prečo ste… Celý komentár »

Štefan
Štefan
23. august 2021 20:26
Odpoveď na  anton julény

Cena sa má vážený pane odvíjať len od reálnych nákladov a rozumnej miery zisku. Vás nie je nič do toho, akú bude mať cenu pozemok. Ja nebudem predávať zvieratá z neho zrazu za 5x vyššiu cenu. Bez ohľadu na to , že v okrese Humenné v záplavovom pásme rieky ten… Celý komentár »

anton julény
anton julény
23. august 2021 22:16
Odpoveď na  Štefan

neobchádzam, veď som vám to vysvetlil hneď na začiatku. ak by sme robili jednoduché geometrické plány na ich vysporiadanie, asi by to bolo skoro rovnaké – ale tu sa nedajú robiť jednoduché geometrické plány. koľko máte nezistených vlastníkov alebo vlastníckych vzťahov v hospodárskom dvore? Ale to by ste musel vedieť… Celý komentár »