Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Na oživenie poľnohospodárstva je potrebných veľa krokov

Na oživenie poľnohospodárstva je potrebných veľa krokov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodárstvo aj potravinárstvo má už vyčerpaný vlastný hospodársky potenciál. Kríza sa prejavuje aj v štátnom rozpočte, kde sú pre tento rezort obmedzené zdroje. Na to, aby sa začal dvíhať hore, je potrebných veľa krokov.

Konštatoval to minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan na dnešnom XII. valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) v Martine. Podľa jeho slov treba začať od ekonomických úspor, presmerovaním finančnej podpory do oblastí, kde je to najnutnejšie, až po nové aktivity, komunikáciu medzi potravinármi a obchodnými systémami a zvýšenie spotreby slovenských potravín obyvateľmi.

Za potrebné minister považuje rozbehnúť projekty, ktoré zvýšia spracovateľskú kapacitu poľnohospodárskych produktov.

“Potravinári si zadefinovali, že musia dokázať zvýšiť svoju výrobu, aby Slovensko nebolo štátom, ktorý vyváža komodity a dováža hotové potraviny s vysokou pridanou hodnotou,” dodal Chovan.

Pomoc od Európskej únie (EÚ) podľa neho nie je aktuálna, pretože rozpočtové obdobie je do roku 2013. Silný kurz koruny pred zavedením eura poškodil poľnohospodárov, keď napríklad len za predaj pšenice teraz získavajú o štvrtinu menej prostriedkov v prepočte na koruny, ako tomu bolo pred rokom 2009.

V tejto súvislosti opätovne zdôraznil, že je potrebné znižovať náklady a vytvárať podmienky, aby sa ten spomínaný silný kurz pozitívne premietol do importovaných výrobkov, teda do krmív a chemických ochranných látok. Na druhej strane treba začať využívať všetky diplomatické prostriedky, ale aj hľadať spojencov v iných krajinách, aby sa v novom rozpočtovom období po roku 2013 podpora pestovateľov a chovateľov vyrovnala vo všetkých štátoch EÚ. Slovenská vláda a ďalší predstavitelia štátu prisľúbili, že na rovnakých podmienkach budú trvať, povedal minister.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
venkovan
venkovan
26. marec 2010 9:50

.. a dále se podívat,kterými kroky se dostalo do plusu v r. 2009 zemědělství v GB.(dańové úlevy – DPH potraviny, hnojiva, steliva, koupě a nabídka vlastních potravin v řetězcích. Některé kroky jsou již nereparabilní- způsob privatizace zpracovatelského a dodavatelského průmyslu mimo dosah zemědělců a”zásluhy” o něj!