Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Na jedného poľnohospodára sú naviazaní traja pracovníci

Na jedného poľnohospodára sú naviazaní traja pracovníci
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Do roku 1989 poľnohospodárska prvovýroba na Slovensku zamestnávala podľa informácií bývalého ministra pôdohospodárstva a exposlanca Európskeho parlamentu (EP) Petra Baca vyše 7 % ekonomicky činného obyvateľstva Slovenska. “Dnes je to približne polovica,” uviedol pre TASR Baco.

Ako však poznamenal, treba vziať do úvahy fakt, že poľnohospodári si zabezpečovali mnohé služby sami, bez dodávok od externých dodávateľov. Ekonomika jednotných roľníckych družstiev bola významne diverzifikovaná aj do nepoľnohospodárskych pridružených výrob pre trh.

“Počet pracovníkov v poľnohospodárstve zaoberajúcich sa nepoľnohospodárskymi činnosťami sa oceňoval v pomere jednej tretiny až polovice z celkového počtu pracovníkov,” spresnil.

V EÚ sa podľa Baca bežne ráta s tým, že na jedného pracovníka v prvovýrobe možno zamestnávať v súvisiacich odvetviach až troch pracovníkov. Napríklad v Rakúsku sa počíta v celom agrokomplexe až so 17-% zamestnanosťou a s 15-% podielom na hrubom domácom produkte (HDP).

“Samozrejme, nielen v bezprostrednej prvovýrobe, ale aj v súvisiacich spracovateľských, stavebných, skladovacích, dopravných, finančných, priemyselných, vedeckých, vzdelávacích a podobných službách,” konštatoval.

Peter Baco ďalej predpokladá, že pri revitalizácii poľnohospodárskej prvovýroby aspoň o polovicu by sme v prvovýrobe mohli zamestnať približne o 35.000 viac pracovníkov a spolu so súvisiacimi odvetviami viac ako 130.000 ľudí.

“Nebol by to síce zlatý vek agrosektora, ale bol by to zdravého sedliackeho rozumu hodný a pre slovenských občanov a vidiek perspektívny krok, ktorý sa nedá ničím iným zastúpiť,” domnieva sa Baco.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments