Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Na iniciatívu “A dosť pani ministerka” reaguje agrorezort

Na iniciatívu "A dosť pani ministerka" reaguje agrorezort
insert_photoTASR

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR rešpektuje každého občana, ktorý formou petície prejavil svoj názor a rado by verejnosť ubezpečilo, že problémy v poľnohospodárstve, potravinárstve, aj lesníctve vníma veľmi vážne. Uviedol to Michal Feik z MPRV SR v reakcii na štvrtkovú výzvu iniciatívy My sme les odovzdanú premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD), aby odvolal šéfku agrorezortu Gabrielu Matečnú (SNS).

“Oceňujeme, že slovenská verejnosť sa o tieto témy zaujíma, ale petícia je formulovaná príliš všeobecne a preto uvítame oveľa presnejšie návrhy, ako môžeme spoločne riešiť konkrétne výzvy v agrosektore,” spresnil Feik.

Podľa jeho slov treba otvorene povedať, že sektor poľnohospodárstva a potravinárstva bol dlhé roky na pokraji spoločenského záujmu.

“Za posledné tri roky sa nám ale podarilo naštartovať desiatky konkrétnych opatrení. Dlho zanedbaný rezort však nevieme zmeniť zo dňa na deň,” podčiarkol.

“Zdigitalizovali a stransparentnili sme agrodotácie, otvorili sme veľké európske témy, ako dvojaká kvalita potravín alebo nekalé obchodné praktiky. Tento rok prvýkrát systémovo podporíme poľnohospodárov desiatkami miliónmi eur,” upozornil Feik.

Zdôraznil, že v mestách a obciach vďaka agrorezortu už aj dnes vidieť desiatky konkrétnych projektov. Pribúdajú nové miesta v škôlkach, nové vybavenie v školách, budujú sa nové cyklotrasy, opravujú sa regionálne cesty, máme viac ekologických autobusov, pribúda zeleň.

“V lesníctve sa boríme s kalamitami a dopadmi zmeny klímy, ako je sucho či víchrice. Napriek tomu ročne vysadíme milióny stromčekov, sprísnili sme boj proti nelegálnej ťažbe dreva, spustili sme lesnícko-drevársku inšpekciu a tiež podporujeme mimoprodukčné funkcie lesov,” dodal Feik.

Iniciatívu podporilo 41 259 občanov

Občianska iniciatíva My sme les a ďalšie mimovládne organizácie vo verejnej výzve “A dosť! pani ministerka” vyzvali vo štvrtok premiéra, aby odvolal šéfku MPRV SR Gabrielu Matečnú. Výzvu do dnešného dňa podporilo 41.259 nespokojných občanov SR. Premiér by mal podľa výzvy agroministerku odvolať do 31. marca.

“Neriešenie a ignorovanie naliehavých a zásadných problémov v rezorte pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorý vedie pani ministerka Gabriela Matečná, pociťujeme my, občania SR, ako vážne zlyhanie. Situácia v našej krajine sa stále zhoršuje a netýka sa to len chránených území, ale aj lesov a poľnohospodárskej krajiny. Sme sklamaní, nahnevaní a nechceme už ďalej tolerovať súčasný stav, preto dôrazne žiadame predsedu vlády SR, aby navrhol prezidentovi SR bezodkladné odvolanie Gabriely Matečnej z postu ministerky. Za hlavný dôvod jej odvolania považujeme negatívne dosahy zlých a nekompetentných rozhodnutí v pôdohospodárskom rezorte, za ktoré nám hrozia už aj medzinárodné sankcie,” konštatuje sa vo výzve, odovzdanej predstaviteľmi iniciatívy do podateľne Úradu vlády SR.

S verejnou výzvou občanov sa podľa predstaviteľov iniciatívy My sme les stotožňujú aj Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov, Matúš Hríbik z lesníckej výzvy Odmietame, Miroslava Plassmann z WWF Slovensko, Ivana Kohutková z Greenpeace Slovensko, Tomáš Vida z Nadácie Aevis, Marián Jasík z občianskeho združenia (OZ) Prales, Marek Páva z iniciatívy Naše Karpaty, Štefan Szabó z OZ Sosna, Ľubica Trubíniová z iniciatívy Bratislava otvorene, Ján Szőllős zo Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR a Mikuláš Huba, zakladajúci člen Slovenského ochranárskeho snemu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
11 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
marcel sako
marcel sako
22. marec 2019 20:48

Nemám nič proti p.ministerka ale každý , človek s charakterom a zodpovednosťou za svoju prácu by už dávno odstúpil. Veď tento stav v rezorte poľnohospodárstva je len výsmechom nám ľudom v prvovýrobe, aký sme tam na tých hore krátky a bezmocný ale opačne ak sa jedná o nás malých bez… Celý komentár »

Agrárna komora Slovenska
Agrárna komora Slovenska
23. marec 2019 19:44

Pán M.Sako, dotácie len tak malým sa nedajú stopnúť, musím Vás uistiť, že sú poľnohospodári, kt, ani v súčasnej dobe nemajú -malý a veľký to je jedno, ale nar.EÚ prikazuje čl.krajinám vyplatiť do konca júna tohto roku. Do konca dec.2018 bolo práve malým vyplatených na 75%. Musíme urobiť všetko preto,… Celý komentár »

jan
jan
24. marec 2019 23:59

p. H.Patasiová, predseda AKS vy viete o takej veci,že PPA nevida spisovu dokumentaciu SUDU a trva to rok,ze nereaguje na vyzvy sudu ze za kazde opakovanie ziadosti bude PPA vyrubena pokuta 2000e,a je to mozne urobit 3 krat co je spolu 6000e,a PPA da sudu odpoved ze zlozka obsahuje 6… Celý komentár »

MichalK
MichalK
25. marec 2019 8:47

Veľa sa tu diskutuje o dotáciach a stropovaní, ale mne sa zdá, že mnohí tu diskutujú o tom čomu sami ani nerozumejú. Dovolím si preto len krátko v súčasnosti je to priama platba vo výške 206 € na hektár, ako kompenzácia nákladov na výrobu, nie milodar. Takže pri strope 100… Celý komentár »

AKS
AKS
25. marec 2019 11:22

Odpoveď “Jan” Poprosím Vás, aby ste neurážali bez toho, aby ste poznali prácu AKS a mojej osoby. Do nikoho nekopneme, ale snažíme sa o riešenie aktuálnych problémov našich členov. Musíme Vám poznamenať, že vo väčšine prípadov sa nám darí aj riešiť problémy nielen pre vybraných ľudí, ale pre všetkých, hlavne… Celý komentár »

ZVPaRFS
ZVPaRFS
25. marec 2019 20:05

Pán Sako čo ste urobili okrem kritizovania a osočovania ?

realista
realista
25. marec 2019 20:43

re “ZVPaRFS” prosím bez toho že by som sa chcel niekoho uraziť čo znamená skratka ZVPaRFS ?

LD
LD
25. marec 2019 22:13

Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem na Slovensku ak sa nemýlim. Najznámejší čelní predstavitelia pán Socha pán Kluka. Pán Socha bol kandidát za stranu SNS do Vúc Žilina. Takisto bol kandidát na starostu v obci Hruštín za SNS. žiaľ ani v jedných voľbách neuspel

realista
realista
25. marec 2019 22:32

re “LD” ďakujem za info

Maxon Stredák
Maxon Stredák
29. marec 2019 0:31

Vážení budíček … od čias Baca veci v rezorte fungujú spôsobom “ruka ruku myje” – vždy po voľbách nastrčení vyšší úradníci tvoria koncepcie a formujú podpornú politiku pre určené skupiny… ktoré sa usilujú čo najviac vyťažiť pre seba a štátny záujem ide bokom, rieši sa len ako zásterka ad hoc…… Celý komentár »

MichalK
MichalK
29. marec 2019 11:29

p. Stredak je smutné takéto konštatovanie a ešte smutnejšie, ak je to aj v praxi takto realizované. Podľa mňa však nestačí len všeobecne konštatovať, ale takéto praktiky skončia len vtedy, ak niekto , kto vie presne ako to prebiehalo dá podnet pre orgány činné v trestnom konaní a začne proces.… Celý komentár »