Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

NLC prevádzkuje skener dreva za 2,5 milióna eur. Vo svete je ich 15 kusov

NLC prevádzkuje skener dreva za 2,5 milióna eur. Vo svete je ich 15 kusov
insert_photopixabay.com

Národné lesnícke centrum (NLC) vo Zvolene úspešne spustilo testovaciu prevádzku špičkového 3D CT skeneru dreva, ktorý konkuruje najlepším svetovým systémom. TASR o tom v nedeľu informoval odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Podarilo sa to v rámci riešenia projektu Centra excelentnosti LignoSilva, ktoré je zamerané na digitalizáciu, optimalizáciu a automatizáciu v lesnícko-drevárskom sektore prostredníctvom inovačných technológií.

Výstavba 3D CT skenovacej linky guľatiny dreva, ktorej súčasťou je unikátna technológia počítačovej tomografie, je vlajkovou loďou NLC. Technológia umožňuje vytvoriť trojdimenzionálny model každej guľatiny dreva a zobraziť jej vnútorné chyby. Model následne slúži na optimalizáciu rezných plánov s cieľom maximalizácie výťažnosti.

„Na svete je momentálne inštalovaných 14 kusov CT skenerov guľatiny a práve náš 15. je ako jediný prevádzkovaný vo výskumno-vývojovom prostredí, kde slúži ako nástroj na zvyšovanie konkurencieschopnosti lesnícko-drevárskeho sektora,“ uvádza rezort pôdohospodárstva.

Centrálny register zmlúv uvádza, že kúpna cena 3D skeneru dreva bola 2 579 010 eur bez DPH. Zariadenie NLC obstaralo u spoločnosti DI Mechanik, ktorá je podľa ich firemnej stránky nástupcom bývalého strojného závodu Drevoindustria, štátny podnik.

Autor článku: TASR a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments