Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

MPRV SR: Pozor na falšované prípravky na ochranu rastlín

MPRV SR: Pozor na falšované prípravky na ochranu rastlín
insert_photohttps://www.horsch.com/en/products/crop-protection/leeb/leeb-lt

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPRV SR) v súvislosti so začiatkom pestovateľskej sezóny upozorňuje používateľov prípravkov na ochranu rastlín na vysoké riziko nákupu ilegálnych prípravkov.

V dostupnej ponuke sa totiž môžu vyskytnúť falšované prípravky, ktorých pôvod a zloženie nie sú známe. Takéto výrobky môžu prestavovať vysoké riziko nielen pre ošetrované rastliny, zdravie ľudí, ale v neposlednom rade aj pre životné prostredie. Podozrenia môžete hlásiť aj priamo na e-mail, ktorý zriadilo MPRV SR.

Agrorezort v týchto dňoch vyzýva všetkých pestovateľov, aby sa pri nákupe prípravkov na ochranu rastlín riadili platným Zoznamom autorizovaných prípravkov na ochranu rastlín a prípravkov na ochranu rastlín povolených na paralelný obchod (tzv. Zelená kniha), ktorý je zverejnený na webovom sídle Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave (ÚKSÚP).

ÚKSÚP zároveň prevádzkuje verejnú webovú aplikáciu prípravkov na ochranu rastlín a pomocných prípravkov s názvom „Informačný systém pre prípravky na ochranu rastlín“.

Poľnohospodári by pri kúpe prípravkov na ochranu rastlín mali od svojich dodávateľov vyžadovať číslo rozhodnutia o autorizácii alebo číslo rozhodnutia o povolení na paralelný obchod ponúkaných prípravkov. Takéto výrobky sa odporúča nakupovať od spoľahlivých a overených dodávateľov. Ďalej je vhodné vždy si overovať informácie v popise tovaru na samotnom balení s popisom tovaru na sprievodných a fakturačných dokladoch.

Falošné výrobky predstavujú mimoriadne riziko pre rastliny, zdravie ľudí, život zvierat a môžu viesť k nezvrátiteľným škodám na životnom prostredí.

V prípade podozrenia na nelegálnosť prípravkov je potrebné bezodkladne kontaktovať príslušného fytoinšpektora v danom regióne resp. ďalších zástupcov Odboru ochrany rastlín ÚKSÚP, prípadne MPRV SR alebo Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS).

Kontakty na fytoinšpekciu Slovenskej republiky: https://bit.ly/2MFvsG7

Kontakt na MPRV SR: Ilegalne.pripravky@land.gov.sk

Zelená linka KÚFS 0800 110 110 alebo oskufs@financnasprava.sk

Autor článku: Daniel Hrežík - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Zdroj obrázku: https://www.horsch.com/en/products/crop-protection/leeb/leeb-lt

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments