Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

MPRV SR: Agrorezort prijal zásadné protikorupčné opatrenia

Ministerstvo pôdohospodárstva
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v žiadnom prípade nezatvára oči pred korupciou a všetky kauzy a konania orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) na národnej i európskej úrovni analyzuje. Keď identifikuje možnú protispoločenskú činnosť, okamžite nastaví nové procesy na zníženie a elimináciu rizika, ktoré následne zavádza priamo na ministerstve, rovnako ako aj v organizáciách v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.

Agrokomplex a Hydromeliorácie

Po zistení závažných nedostatkov v súvislosti s hospodárením a finančnou situáciou štátneho podniku MPRV SR začalo s okamžitým ozdravným procesom napríklad v organizácii Agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, štátny podnik. Podobný scenár sa opakoval v štátnom podniku Hydromeliorácie, kde na základe výsledkov posúdenia minister Vlčan rozhodol o zmene vedenia podniku. Nové vedenie už pripravilo napríklad novú koncepciu závlahových systémov zohľadňujúcich prístupy súvisiace s adaptáciou krajiny na zmenu klímy.

Lesohospodársky podnik Ulič

Nehospodárnosť pri nakladaní s majetkom v minulosti vykazoval aj Lesohospodársky podnik Ulič, štátny podnik. Podanie trestného  oznámenia vo veci spáchania trestných činov v  porušovaní povinností pri správe cudzieho majetku, krádeži alebo sprenevery viedlo ministerstvo k zmene vedenia podniku a tým naštartovanie ozdravného procesu a prípravy začlenenia podniku do svojej rezortnej organizácie Lesy SR. Tá rovnako prijala novú obchodnú stratégiu, cieľom ktorej je zavedenie transparentného a efektívneho systému obchodovania s drevnou hmotou so zámerom podporiť domácich spracovateľov a zamestnanosť v tomto sektore.

V tomto roku  bola pre verejnosť spustená aplikácia „Otvorené drevo“, prostredníctvom ktorej sú sprístupnené informácie o obchode s drevom, a to aj spätne od roku 2017. Jej aktualizácia prebieha na dennej báze.

ÚKSÚP

Začiatkom roku 2022 za aktívnej účasti vedenia Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu sa podarilo v spolupráci s OČTK ukončiť nelegálnu činnosť medzinárodnej organizácie v súvislosti s vydávaním falošných fytocertifikátov.

Slovenská lesnícko-drevárska inšpekcia

Slovenská lesnícko-drevárska inšpekcia vykonala v roku 2022 viac ako 1 000 kontrol prepravcov, pričom zistila, že v 246 prípadoch nemali doklady na prepravu dreva a výrobkov z dreva všetky náležitosti podľa zákona o dreve. Jednou z hlavných úloh inšpekcie je kontrola, či hospodársky subjekt neuvádza na trh drevo a výrobky z dreva pochádzajúce z nelegálnej ťažby. Okrem hospodárskeho subjektu inšpekcia vykonáva dozor u obchodníkov s drevom a výrobkami z dreva. Nejde len o domáce hospodárske subjekty, ale aj o hospodárske subjekty, tzv. dovozcov, ktoré dovážajú drevo a výrobky z dreva pochádzajúce z krajín mimo Európskej únie ako sú napríklad Ukrajina, Rusko, Čína alebo Brazília.

PPA

V Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) registrujeme v roku 2022 nižší počet konaní a dožiadaní zo strany OČTK oproti rokom 2020 a 2021. Samotná PPA aktívne posielala dožiadania o stave niektorých konaní na OČTK. Nižší počet oznámení nasvedčuje tomu, že sa kladie dôraz na obsahovú a kvalitatívnu stránku trestných podaní. Znamená to, že nie sú podávané bez podrobného vyhodnotenia. Niektoré trestné oznámenia sú dokonca konzultované s Európskou prokuratúrou, čo síce predlžuje dobu spracovania, ale výrazne zvyšuje kvalitu a opodstatnenosť podaní.

2020

  2021

    k 15.12.2022

Dožiadania z OČTK a súdov (vrátane uznesení, upovedomení a iné)

680

729

619

Trestné oznámenia a podnety

31

36

18

Treba dodať, že ozdravné procesy, ktorými prešla PPA nástupom generálneho riaditeľa Jozefa Kissa, okrem MPRV SR monitorovali aj nezávislý audítor, európska komisia a následne sa k nim pridal aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Všetci potvrdili ich úspešné ukončenie, čo znamená, že smerovanie platobnej agentúry je nastavené dobre. Do budúcna bude PPA monitorovaná najvyššou kontrolnou autoritou na Slovensku (NKÚ), čo je dobrá správa pre poľnohospodárov a náš vidiek.

Autor článku: Tlačový odbor Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (krátené)
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Pavol
Pavol
24. december 2022 12:20

A nefunkčnost PPA je k tomu extra darček, nezazmluvñuje sa, neplatí sa a este aj priame podpory sa stopli,akože palec hore páni manažéri?

Mato
Mato
24. december 2022 15:00
Odpoveď na  Pavol

S tym mozem iba suhlasit, projekty uplne stoja a priame platby sa vyplatili v malom percente,a teraz dolezita otazka, kto je zodpovedny za takyto stav v rezorte?…Kto za toto bude odvolany?

Johnny
Johnny
27. december 2022 8:47
Odpoveď na  Mato

za stav s priamymi platbami je zodpovedný človek, ktorý už dnes nie je ministrom financií. Len on so svojou ješitnosťou spôsobil, že táto vláda „funguje“ tak ako funguje, veď nám reálne hrozilo rozpočtové provizórium, ktoré sme nepoznali nejakých 24 rokov. Vždy sa rozpočet na konci roka prijal viac menej včas,… Celý komentár »

Stefanko
Stefanko
11. január 2023 0:40

Kedze je PPA uplne paralizovana, je to v podstate aj protikorupcne opatrenie, neplati sa, nekradne sa! :o)